25 Bin TL Sermaye ile İş Kurma Fikirleri

Hayatı boyunca kendi işini kurma hayali ile yaşayan bireyler, genellikle bu hayali gerçek kılmak için birçok bahane üretirler. Bu bahanelerin en önemlisi ise bir yerlerde garanti maaş karşılığı çalışmak ya da yetersiz sermaye olarak gösterilebilir. Peki, sermayeniz az olsa da iş kurabileceğinizi biliyor muydunuz? Örneğin, 25 bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri konusunda herhangi bir araştırma yaptınız mı?

Bildiğiniz gibi Türkiye, ekonomik koşullar gereği zor yaşanan ve geçim sıkıntısının hat safhada yaşandığı ülkelerden biri. Ülkemizde, ekonomi ile ilgili en ufak dalgalanma, maaş karşılığı çalışan ve dar gelir ya da orta gelir sınıfında bulunan vatandaşlarımızı fazlasıyla zorluyor. Bu açıdan bakıldığında, dar gelirli ve orta gelirli vatandaşları kaygıya sevk eden birçok önemli faktör bulunuyor. Bu faktörler;

 • Her an işinizi kaybedebilme korkusu
 • Maaşa zam alınıp, alınmayacağı endişesi
 • Düşük maaş ile gelecek kaygısı gütmek
 • Uzun vadeli plan yapamamak
 • Ek masrafların oluşması durumunda borca girmek

Olarak çeşitlendirilmekle birlikte, belki de çok daha fazla kaygı oluşmasına yol açabiliyor. Üstelik tüm bu duygu durumlar, bireyleri yalnızca maddi yönden değil, psikolojik ve fiziksel olarak da etkiliyor. İşte tüm bunlar bir araya geldiğinde, kendi adınıza bir karar vermek ve belki de düşük sermaye ile iş kurma fikirlerinden yararlanarak iş açmakta fayda var. Cebinizde bulunan 25.000 lira gibi bir rakam sayesinde, sizlere 25 bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri konulu yazımızdan faydalanma şansı veriyoruz. Eğer mevcutta böyle bir sermayeniz yok ise bu sermayeyi oluşturma yollarını da ek olarak anlatacağız. Hazırsanız başlayalım.

 25 Bin TL İş Kurmak Mümkün Mü?

 25 bin TL, cebinde herhangi bir birikmişi olmayanlar için büyük bir meblağ sayılabilir. Oysa bu rakam, bu devrin şartlarında çok büyük bir sermaye ya da çok önemli bir birikim sayılamıyor. Yine de 25.000 TL gibi bir rakam sayesinde iş kurmak ve geleceğiniz için oldukça önemli bir yatırım yapmak mümkün. Bu rakam ile kurulabilecek birçok iş bulunurken, zihninizde de fazlasıyla iş fikir planı oluşturabilirsiniz. Aklınızda yer edinen birçok soruya cevap verecek olmakla birlikte, ikinci el, yaş olarak genç bir otomobilin dahi 100 bin liradan satıldığı bu ortamda, 25 bin TL sermaye ile iş kurma konusuna ve nasıl iş kurulacağına dair şüpheleriniz olabilir. Korkmayın! Çünkü sormanız gereken soru bundan ziyade, ‘’25.000 TL ile iş kurmak mümkün mü?’’ ya da ‘’25.000 Lira ile hangi işi kurabilirim?’’ olmalı.

Teknolojinin hızla geliştiği son 25 yılda, 25 bin lira ile bir araba galerisi, tekstil atölyesi, otomobil alım satımı gibi yüksek bütçeli bir iş kuramasanız dahi hem şirket kurabilir hem de devrin getirisi teknolojiden sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Üstelik elinizde herhangi bir mesleki deneyim, bilgi ve belge de mevcutsa, yapabileceğiniz iş sayısı ve düşük sermaye ile kurabileceğiniz iş kolları da giderek artırılabilir.

 25 Bin TL ile Kurulabilecek İşler

 Başkalarının yanında çalışmaya son vermeye ve kendiniz için çaba sarf etmeye hazır mısınız? Eğer cevabınız evet ise asıl konumuz olan 25 bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri konusuna geçelim.

Hayatınız boyunca sürdürdüğünüz maddi alışkanlıkları değiştirebileceğiniz birçok fikir var. Üstelik tüm bu fikirler, sizlere geleceğe umutla bakmayı ve gelirinizi katlama şansını da getiriyor. Geçmişte yaşadıklarınıza inat, daha rahat ve daha özgür bir hayat sürebilmek, aynı zamanda da kendi paranızı yönetmek için 25.000 TL yeterli olacaktır. Hakkında bilgiler vereceğimiz tüm bu iş fikirleri ile kazandıkça sermayenizi, işinizi ve gelirinizi büyütebileceğinizi de unutmayın. İşte 25.000 TL sermaye ile kurulabilecek 5 farklı, gelir garantili iş fikirleri;

 1. E-Ticaret Şirketi Kurmak
 2. Online Pazaryeri Şirketlerinde Satış Yapmak
 3. Tekel dükkânı/Market/Manav Açmak
 4. Youtube ya da Twitch’te İçerik Üretmek
 5. Borsa’da Alım Satım Yapmak

Tamamı için 25.000 TL sermaye yeterli olacak olup, tüm bu iş fikirleri zamanla geliştirilebilir ve büyütülebilir durumdalar. Sizler de bu 5 fikirden herhangi birini (kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz fikri seçin) seçerek, geleceğe doğru ilk adımınızı atabilirsiniz.

 25 Bin TL ile E-Ticaret Şirketi Kurmak

 Tüketicinin çok sık alışveriş yaptığı ve hatta son yıllarda popülerliğine popülerlik katarak daha da büyüyen e-ticaret firmaları, alışveriş sektörünü fazlasıyla domine etmiş durumdalar. 2000’li yılların başından itibaren tanıştığımız e-ticaret, o yıllardan bu yana hayatımızda. Gerek sıfır ürünler, gerekse de ikinci el ürünler ile gelir sağlamak, tüm bunları yaparken de bir mahalleye, bir semte sığmadan çalışmak mümkün olabiliyor. Zira internet, günümüzün en önemli pazarlama aracına dönüştüğü için bu durum e-ticaret şirketlerinin büyümelerine de öncülük eder durumda.

25 bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri arasında bir e-ticaret şirketi kurmak, ürettiğiniz, satın aldığınız hatta ve hatta bir başkasının satışını yaptığı ürünlerden dahi para kazandıran bir iş seçeneği. Kendi içerisinde birçok farklı kola evrilen e-ticaret sistemi, üreten, al-sat yapan, tedariksiz satış yapan (dropshipping sistemi), daha birçok yöntem ile alış ve satış hizmeti veren bir sektör halinde. Ayrıca bütün bu seçenekler sayesinde, sektörde bir iş kurmanız durumunda bir dükkân ya da belirli bir lokasyona hizmet sunmak zorunda kalmayacaksınız. Dünyaya açılan bir pencere olması ve tamamen internet üzerinden yürütülebilmesi sayesinde, herhangi bir yerden hizmet sunabilmeniz de cabası. E-ticaret şirketi kurmak, sektörde doğru adımları atmanız halinde, aklınızdaki rakamların da üzerinde, düzenli bir getiri sağlayacaktır.

 25 Bin TL Sermaye ile Online Pazaryeri Satışı Yapmak

 Online pazaryeri, e-ticaret sektörüne bağlı, ancak sektörün bağımsız hareket eden bir kolu olarak ifade edilebilir. Türkiye’de bu gün itibari ile Gittigidiyor, Sahibinden, N11, PttAVM, Sanalpazar, Trendyol, Hepsiburada gibi birçok online pazaryeri bulunuyor. Pek çok insana yabancı gelen online pazaryeri terimi, aslında saymış olduğumuz tüm bu firmalar ve benzerlerinin, e-ticaret siteleri üzerinden, iş yeri sahiplerine sunmuş oldukları sanal dükkan ve pazarları ifade ediyor.

25 Bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri içerisinde yer alan bu seçenek, aslında size bir dükkân, mağaza, e-ticaret şirketi kurma gibi bir zorunluluk yaşatmıyor. Herhangi bir online pazaryeri sitesine, vergi levhanız ile birlikte kayıt olabiliyor ve satmak istediğiniz her şeyi bu siteler üzerinden satabiliyorsunuz. Kendi adınıza yürüttüğünüz iş ve sermaye ihtiyacı ise tamamen satmak istediğiniz ürünler ile alakalı. Dilerseniz toptan aldığınız ürünleri perakende olarak, dilerseniz ikinci el eşya satarak, dilerseniz ürettiğiniz bir ürünü bu siteler aracılığı ile satarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ek olarak, bu sistem drop shipper olmak için de biçilmiş kaftan.

25 Bin TL Sermaye ile Tekel Dükkânı, Market, Manav Açmak

Para kazanmak ve kendi işinize sahip olmak için yapmanız gereken ilk şey, cesur olmaktır. Cesaret olmadan, ilk adım atılmadan, ancak ve ancak başkalarının hizmetinde çalışarak yaşamak durumunda kalırsınız. Aslına bakarsanız, birçok insan, ömürleri boyunca defalarca yaratıcı fikir içeren birçok bilgiyi düşünür, hayalini kurar, ancak doğru zamanda doğru adımı atmaz. Muhtemelen her birimiz, yeni bir buluş gördüğümüzde ‘’Benim aklıma gelmişti, keşke ben yapsaydım!’’ gibi cümleler duymuşuzdur. İşte bu sözü söylememek için bazı şeyleri ertelememekte fayda var.

25 Bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri arasından birisi de tekel dükkânı, market ya da manav açmaktır. 25.000 TL sermaye ile tekel dükkânı açmak ve küçük bir tekel dükkânı kurmak, yeterli bir bütçe ile hareket etmek anlamını taşıyor. Aynı şekilde küçük çaplı bir market ya da manav dükkanı açmak da aynı sermaye ile mümkün olabiliyor. İnsanın yiyecek, içecek ve temel ihtiyaçları temin etmek zorunda olduğu düşünüldüğünde, zarar etmeyecek gıda sektörünün bir parçası olan tüm bu ihtimaller, kendi geçiminizi sağlayabileceğinizin de göstergesi.

 25 Bin TL Sermaye ile Youtube ya da Twitch’te İçerik Üretmek

 Hali hazırda orta karar özelliklere sahip bir bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet sahibiyseniz, tamamen sermayesiz olarak bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde Twitch adlı yayın sitesinde de bütün bu cihazlar sayesinde yayın yapma şansına sahipsiniz. Bildiğiniz gibi internet dünyası, ucu bucağı olmayan birçok iş kolu yaratmış durumda. Bu dünyanın en önemli parçalarından ikisi de Youtube ve Twitch.

Youtube, bir içerik paylaşım sitesi ve tüm gelirleri reklam sistemine dayalı. Reklam gelirleri ise videolar içerisine yerleştirilen reklamların kullanıcıya ulaştırılması ile sağlanıyor. Reklam verenlerin döndürdüğü bu çark, Youtube’dan yayıncılarına gelir ortaklığı sistemi ile para aktarılmasını kaplıyor. Sizler video üreterek Youtube’un reklam almasını sağlıyorsunuz, Youtube ise aldığı reklamlardan bir kısmını size ödüyor. Bu sayede bir kazan-kazan ilişkisi kuruluyor. Son yıllarda Youtube’da ünlü olan ve adı herkes tarafından duyulan birçok ‘’Youtuber’’ mevcut. Neden onlardan biri de siz olmayasınız?

25 bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri konusuna uygun olan ve Youtube içerik sitesinin, oyun videoları konusunda rakibi olan bir site daha bulunuyor. Adı Twitch olan bu yayın platformu, video üreticilerini takip eden ve onlara ‘’Donate’’ adı verilen bağış sistemi sayesinde, sisteme para aktaran izleyiciler ile dolup taşıyor. Twitch’te ayrıca, belirli üyelik türleri de bulunuyor. Üye olabilmeniz için 2 farklı türde para ödenen Twitch, binlerce yayıncıya sahip. Sisteme abone olan, yayıncıları takip eden izleyiciler, adeta yayıncının içerik üretmeye devam edebilmesi için para ödüyorlar. Bu sayede yayıncı da, sistem de büyük rakamlar kazanabiliyor.

Sonuç olarak hem Youtube hem de Twitch, içeriği üreten kişiye binlerce lira kazandırabiliyor. Bu yönde bir yeteneğiniz mevcutsa, enteresan ve izlenen videolar yaratabiliyorsanız, sizler de küçük bir sermaye ile para kazanabilirsiniz. Bir video içerik üreticisi olmanın en önemli koşulu ise iyi içerikler çıkartmak, kaliteli görseller sunmak ve daima orijinal içerikler yayınlamaktan geçiyor. Tüm bunları sağlayan ve sermaye ihtiyacı duyacağınız tek konu ise kamera, telefon ve bilgisayarınızın yenilenmesi.

 Borsada Yatırım Yapmak

 25 bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri, sizlere borsada yatırım yapmak için de uygun olduğunuzu işaret ediyor. Zira biraz merak, bolca ilgi ve araştırma ile zengin olmak için cebinizde milyon dolarlar bulunması gerekmiyor. Günümüzün borsa yatırımcılarının arasında, sıfırdan başlayıp milyar dolar kazanan pek çok isim var. Bu isimlerin başında gelen Warren Buffett, adeta bir borsa mucizesi.

Akıllı borsa yatırımları ile dünyanın en zengin ilk 10 insanı arasına giren Buffett, ilk yatırımlarını yaptığında birkaç yüz dolardan fazla paraya sahip değildi. 21 yaşına geldiğinde 20.000, 26 yaşına geldiğinde ise ilk 100.000 dolarlık servetini elde eden Warren Buffett, bugün 70 milyar $ gibi devasa bir servete sahip.

Borsa gibi hisse senedi, emtia, yerel ve küresel borsa yatırımı, döviz alım satımına açık olan bir platformda, zengin olmak, 25.000 liranızı doğru yönlendirdiğiniz sürece mümkün. Bu konuda bilinen en pratik bilgi ise kriz zamanında fiyatları düşen, normalleşen süreçte ise fiyatlarını katlayan hisseleri bulmak. Borsa analiz kitapları ve borsa tüyoları sayesinde siz de bu yatırım aracını öğrenebilir ve kendi stratejilerinizi ekleyerek zengin olabilirsiniz.

Sermayesi Olmayanlar İçin 25 bin TL Nasıl Bulunur?

Bu yazımızda, 25.000 TL sermayeye sahip bireyleri konu aldık. Bu sebeple de 25 bin TL sermaye ile iş kurma fikirleri konusunu işledik. Benim 25 lira sermayem yok ya da bu rakamdan daha az param var diyorsanız, aklınızda da sermaye oluşturmak ile ilgili bir fikir yoksa işte yapabileceğiniz birkaç şey;

 • Bankadan kredi çekmek
 • Yakın çevrenizden borç almak
 • Birikim yapmak
 • 2. el ve ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızı satmak
 • Varsa aracınızı satmak

Bankadan kredi çekemiyor, yakın çevrenizden borç alamıyor ya da herhangi bir şekilde satabileceğiniz eşyalar ile bu rakama ulaşamıyorsanız, bu durumda birikim yapmalı ve elinizdeki rakamı iyi değerlendirmelisiniz.