Airdrop Nedir? 2020

Airdrop Nedir?

Alım satım piyasaları, borsalar sayısız değerlere ev sahipliği yapar. Airdrop konusu bununla alakalıdır. Birçok açıdan bilgi gerektirir. Hepimizin anlamaya çalıştığı Airdrop nedir?  Sorusunu kısa bir şekilde açıklamaya çalışalım.

Airdrop, havadan yağan ve havadan kazanılan anlamında İngilizce bir kelimedir. Sanal paralar borsalarda tercih edilebiliyor. Çoğumuz Bitcoin olayını duymuşuzdur. Alınıp satılabilen ve ticareti yapılabilen Bitcoin, sayısız borsada işlem hacmine sahiptir. Etherium da bunlardan biridir. Bilindik olarak Litecoin, Dogecoin, Bitcoincash, Ripple gibi sayısız coin (İngilizce adıyla madeni para) türleri vardır. Coin dediğimiz dijital varlıklar, istenirse en başta jeton olarak üretilebilir.

Hazır şekilde elde etmek isteyenler ise yaygın olarak Etherium ağından satın alırlar. Örneğin 10.000.000 (10 milyon) civarında sanal bir para yatırım yaparak hemen sahiplenilebilir. Birçok aşamadan geçip piyasalarda değer görmez ise yatırımcı zarar eder. Tam burada Airdrop nedir? Diye meraklanılan olayın, kaba bir yanıtı ortaya çıkar. İyi bir proje, tanıtım, web sayfası, hareket planı, sanal hesapların oluşturulması ve kampanyalar ile dikkat çekmek zorunluluktur. Bu nedenden dolayı Airdrop etkinlikleri oluşturmak gerekir.

Airdrop Görevlerinde Ne İstenir?

Kampanyaya katılanlara, Telegram platformundaki otomatik çalışan bot programlar vasıtası ile bazı görevler şart koşulur. Airdrop görevleri nelerdir? Bu görevlerin bazıları zorunlu bazıları zorunlu olmayan görevlerdir. Örneğin sizden projeye ait Twitter sayfasını takip etmeniz ve sabitlenmiş mesajı Retweet (Bir kullanıcının Twitter paylaşımını yeniden kendi sayfanızda yayınlanması) istenir. Etkinliğe ait Telegram sayfalarına katılmak zorunludur. Ayrıca Facebook, Youtube, İnstagram, Reddit gibi sosyal ortamlarda yapılması gereken işler verilebilir. Görevleri tamamlayanlar, bilgilerini bota mesaj şeklinde iletirler. Son olarak katılımcı, Etherium / ERC20 uyumlu cüzdan adresini belirtir.

Airdrop Hediyeleri Nasıl Alınır?

Peki, Airdrop hediyeleri nasıl alınır? Hediyeleri almak için Airdroplar için genelde talep edilen Etherium cüzdanıdır. Bu cüzdan adresi bota katılımcı tarafından bildirilir. Özellikle ERC20 uyumlu cüzdanlar tercih edilir. Borsalardaki cüzdan adreslerimiz değildir bunlar. My Ether Wallet yada Trust Wallet, Metamask Wallet gibi cüzdan adresleridir. Neden bunlar tercih edilir peki? Çünkü piyasaya sürülmek istenen coinler, en başta token (jeton) aşamasındadır. Yani daha madeni para olmamıştır. Airdrop nedir? Sorusu aynı zamanda karşımıza Coin nedir? Sorusunu çıkarıyor.

Coin demek, borsalarda alınabilir satılabilir sanal para demektir. Bu sebeple Etherium ağı altında toplayabilecek bir Erc20 uyumlu (Üretici tarafından, bir defaya mahsus sınırsız satın alınabilen dijital Etherium Jeton) cüzdanımızın olması gerekir. Airdrop dağıtımı başladığında geldiğinde kazanılan tokenleri almak için birkaç yol vardır. Bazı sistemler, Erc20 cüzdan (İngilizce adıyla Erc20 wallet) adreslerine otomatik olarak yollar. Bir kesim dağıtım zamanı geldiğinde cüzi bir miktar Etherium talebinde bulunur. Google Formlar vasıtasıyla form doldurma işlemini de seçenek olarak kullananlar vardır.

Airdrop ve Dijital Para Dünyası

Dijital para dünyası farklı, ilginç ve şaşırtıcı bir ortamdır. Gün geçtikçe daha yeni şeyler öğrenilir ve bir zaman gelir, şu an okunanlar bile sıradan bilgiler haline dönüşür. Airdrop nedir? Sorusunu her yönüyle yanıtlamak elbette mümkün değildir. Ayrıca Airdrop konusunun merak ve araştırma gerektirdiğini belirtmekte yarar var.

Bitcoin, merkezi bir otoriteden bağımsız bir şekilde parasal işlemler gerçekleştirmek ve yönetmek adına kullanılan bir kripto para birimi (dijital alış – veriş aracı) ve P2 (eşler arası) teknolojisini kullanan bir dijital ödeme aracı ve para birimi olarak tanımlanabilir. Açık kaynaklı olan Bitcoin P2P ağı, bitcoinleri oluşturur ve bütün Bitcoin işlemlerini yönetir.

Genellikle “Çevrimiçi Nakit” olarak bilinen BitCoin, PeerCoin LiteCoin ve NameCoin gibi popüler birçok dijital ödeme para biriminlerinden birisidir. Bitcoin sözcüğü büyük harfle yazıldığı zaman, genellikle bitcoin için kullanılan yazılım sistemlerini ifade eder. Küçük harfle yazıldığında ise gerçek kripto para birimi anlamında kullanılır.