Banka Kartı (Hesap Kartı) Nedir? Nasıl Alınır? 2020

Banka Kartı (Hesap Kartı) Nedir? Nasıl Alınır?

Yanınızda nakit para taşımanıza gerek kalmadan alışveriş yapmanızı sağlayan, İnternet alışverişlerinizi kolayca yapmanızı sağlayan, kredi kartından tamamen farklı bir karttır. Kredi kartını içinde para yokken bile kullanılıyorken, banka kartını sadece içinde para varken kullanabilirsiniz. Yani karta ne kadar para yüklerseniz o kadar harcayabilirsiniz. Banka kartını dilediğiniz bir banka şubesine giderek, sadece kimliğinizle kolayca alabilirsiniz. Banka kartınız ev adresinize ortalama 1 hafta içinde ücretsiz bir şekilde gelecektir. Banka kartı kullanabilmek için 18 yaş sınırı bulunmayıp, özellikle aileler çocuklarının geleceğini garanti altına alabilmek ve ayrı bir hesapta birikim yapabilmek için sık sık kullandıkları bir yoldur. Eğer 18 yaş altıysanız bireysel olarak yine banka kartı başvurusu yapabilir yaygın ve ortak (ATM) bankamatik sistemi aracılığıyla her türlü işlemi yapabilirsiniz.

Banka Kartının Avantajları Nedir?

Nakit para taşımanıza gerek kalmadan pos cihazı olan her yerde banka kartınızı kullanabilirsiniz. Nakit paranın yükünden kurtulup, paralarınızı daha güvenli bir yerde kullanmış olursunuz. Kredi kartındaki gibi limit derdiniz olmadan, içine ne kadar para yüklerseniz o kadar harcayabileceğiniz bir karttır. ATM’leri kullanarak dilediğiniz gibi bakiye kontrolü, para çekme-yatırma, para transferi yapabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonlarınıza yükleyeceğiniz kullandığınız bankanın uygulaması sayesinde, kartınızın içinde ne kadar para kaldığını öğrenebilir ve yine para transferi gibi birçok işlem yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı aracılığıyla para gönderme, para çekme, online alışveriş, piyango bileti, fatura ödeme ve online sipariş vs. bir çok hizmetten de ayrıca yararlanılabilir. Hesabınızdaki parayı anlık olarak döviz veya altın alımı yapabilir ve değerlendirebilirsiniz. Büyük şehirlerde toplu taşıma kartlarına online olarak bakiye yükleyebilir ve seyahat edebilirsiniz. Banka hesap kartlarının temassız özelliği sayesinde alışverişlerde beklemeden ödeme yapabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Banka Kartımı Nasıl İptal Ederim?

Banka kartınızı kaybettiğinizde, kartınızı ATM yuttuğunda veya artık banka kartı kullanmak istemediğinizde banka şubesine giderek yine kimliğinizle kolay bir şekilde kartınızı iptal edebilirsiniz. Ayrıca şubeye gitmeye gerek kalmadan, bankanın numarasını arayarak da kartınızı kolayca iptal edebilirsiniz. Kartınızı iptal ettiğinizde hesabınız iptal olmaz, yine dilediğiniz zaman şubeye giderek veya müşteri temsilcisini arayarak kart talebinde bulunabilir ve tekrardan banka kartının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Banka Kartının Dezavantajları Nelerdir?

Banka kartı hakkında yeteri kadar bilgi verdikten ve avantajlarından bahsettikten sonra biraz da dezavantajlarından bahsedelim. Kredi kartında harcama yaptığınız zaman puan kazanıp daha sonra o puanları kullanıyorken, banka kartında bu tarz ödüller maalesef yoktur. Banka kartını çok sık kullanıyorsanız bakiyenizi sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer bakiyenizi kontrol etmeyip kredili mevduat hesabınızdan harcama yaparsanız daha yüksek faiz ödemek durumunda kalırsınız. Eğer bu tarz sorunlar sizin için sıkıntı yaratacaksa, kredi kartı kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Böylece yaptığınız harcamalardan puanlar kazanıp dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Banka Kartının Aidat Ücreti Var mı?

Yıllık kullanım adı altında kredi kartlarında yapılan kesintiler banka kartı ve sanal kartlarda yoktur. Burada bir noktayı da belirtmek gerekir aidat ücreti ile hesap işletim ücreti aynı şey değildir. Bazı bankalar ve BDDK’ya üye kuruluşlarda hesap işletim ücreti verilen hizmete göre alınmaktadır. Kredi kartlarının da artık sadece uluslararası kullanıma açık olan ve gold (ekstra taksit veya taksit erteleme) gibi özelliklere sahip olan kartlarda az da olsa hala mevcuttur.