Banka Kredi Puanı – Notu Nasıl Yükseltilir? 2020

Banka Kredi Notu Nasıl Artar?

Beyan edilebilir maaş miktarı banka kredi notuna etki eden unsurlardandır. Maaşın yüksek olması banka kredi notuna olumlu bir etki yapacaktır. Bu açıdan beyan edilir gelirinizin artması banka kredi puanını yükseltecektir.

Kullandığınız kredi kartı borçlarını ay sonu hesap ekstresinde yer alan son ödeme tarihine kadar ödemelisiniz.

Bu düzenli ödeme sistemi ile banka kredi puanı yükselecektir. Aynı zamanda kredi puanının daha hızlı yükselmesini sağlamak istiyorsanız sahip olduğunuz kredi kartlarının sadece bir adedi aktif kalacak şekilde diğerlerinin borcunu ödeyip kapatmalısınız. Kapatılan her kredi kartı kredi puanını yükselten önemli etkenlerden biridir. Eğer herhangi bir kredi kullanma durumunuz yok ise ve banka kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız sahip olduğunuz bir kredi kartını ay içerisinde oldukça yüksek seviyede kullanıp hesap kesim tarihi sonrası tüm borcun tamamını tek seferde ödeyerek kısa sürede ciddi bir banka kredi puanına sahip olabilirsiniz.

Sahip olduğunuz taşıt, konut veya ihtiyaç kredisi borçlarınızı her ay son ödeme tarihi gelmeden düzenli olarak ödemelisiniz.

Ödemeniz ile hem borç ödeme istikrarı ile hem de toplam borç tutarının azalması ile banka kredi notunuz yükselecektir. Banka kredi notu toplam borç miktarına göre de oldukça bağlıdır. Bu sebeple her ay toplam banka borçlarınızın azalması banka kredi puanına olumlu etki yapacaktır. Örneğin birkaç krediniz var ise ve bir kredinizin borcunun tamamını ödeyip krediyi kapatırsanız banka kredi puanınız hızlı bir şekilde yükselecektir.

Eğer imkânınız var ise bu toplu ödeme yöntemini sık sık yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra banka kredi notu düşük olan bazı bireyler herhangi bir bankadan 500 – 1000 TL gibi cüzi bir kredi çekmekte ve bu krediyi 12 aya bölmektedir. Daha sonra 3 ay boyunca düzenli kredi ödeme sistemi ile puanını her ay yükseltirken 4. Ayda kredinin kalan borcunu tek seferde ödeyerek banka kredi puanının hızla yükselmesini sağlamaktadır.

Sahip olduğunuz herhangi bir mevduatsız hesabınız var ve bu hesaptan kredi kullanıyorsanız bunun faiz oranını her ay sonu düzenli ödeyerek kredi puanını yükseltebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki ödenen her kredi ve kredi kartı borcu, ödenen toplam kredi borç tutarı, kapatılan her kredi ve kapatılan her kredi kartı banka kredi puanına son derece önemli bir pozitif katkı sağlamakta ve banka kredi puanını yükseltmektedir. Tüm bu yöntemlerini bir veya bir kaçını uygulayarak sağlıklı yüksek bir banka kredi puanına sahip olabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Hakkında Her şey

Herhangi bir bankaya kredi kartı veya kredi için başvuru yaptığımızda , başvurduğumuz banka bizim findeks kredi notu riskli mi ona bakar. Eğer riskli bir durum yok ve bankalardan kredi alma limitiniz var ise size kredi verir. Bu yüzden bu notu her zaman risksiz düzeyde tutmak bizim için önemlidir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, kullanmakta olduğunuz kredi veya kredi kartlarının ödemelerini ne kadar düzenli ödeyip ödemediğinize bakarak verilmiş bir nottur. Bu 1 ve 1900 arasında bir sayı olabilir. Ne kadar çok puanınız artarsa risk seviyesi o kadar azalmaktadır

Findeks kredi notu, sizin sadece banka ile olan aranızdaki güven için önemli değildir. Bunun dışında araba kiralama firmaları gibi sizin bu notunuza bakar ve ona göre işlemlerinize onay verir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu istenilen müşteri findeks mobil şube veya internet şubesinden onay vererek bu bilgiyi işletme ile paylaşabilir. Ayrıca kredi notu istenilen müşterinin telefonuna mesaj gelir ve onay istenir. Bu SMS’e olumlu bir yanıt geldiğinde onay verilerek not paylaşılır.

Findeks Kredi Notu Hangi Düzeyde Olmalıdır?

Findeks kredi notu, sizin borçlarınızı ne kadar düzenli ödediğinize göre belirlenmiş bir nottur. Bu not ne kadar iyi ise sizin bankalarla yapacağınız her işlem daha kolay hale gelmiş olacaktır. Genelde kredi kartı veya kredi başvurularına çok geç olmadan pozitif cevap alanlar 1500 üzeri kredi notuna sahip olan kişilerdir. Fakat isteklere göre de bakanların onay tercihleri değişebilmektedir.

Her bankanın önceden belirlediği bir not mevcuttur. Bu belirlenen rakamın altında ki kredi notuna sahip olan kişilere ne yazık ki kredi kartı vermezler. Bu yüzden bu not kaç olmalı sorusunun cevabı bankadan bankaya değişmektedir. Bu yüzden siz findeks kredi notu değerini olabildiğince yüksek tutmaya çalışın.

Findeks Kredi Notu Nasıl Güncellenir? Artış Nasıl Sağlanır?

Findeks kredi notu, ödemelerinizde ki değişiklikler ve sonrasındaki gelişmeler ile aylık olarak güncellenebiliyor. Yapılan borç ödemelerindeki artış veya ödeyememe gibi durumlarda kredi notu artış ya da azalış gösterebilmektedir.

Bildiğiniz gibi yapmış olduğumuz kredi kartı borçları her ay hesap özeti olarak bize gelir. Bu kredi kartı hesap özeti borcunu tam olarak ödeyebilmek ya da en azından asgari tutar ödemesini gerçekleştirmeniz sizin kredi notunuza arttırıcı etki yapan işlemlerdendir. Kredi notunuzdaki her rakamda ki artış, sizin ileride bankalardan herhangi bir kredi alımınızda size avantaj sağlayacaktır.

Findeks Puanı Nasıl Yükseltilir?

Findeks puanı Türkiye’ de faaliyet gösteren özel kamu ve katılım bankalarının müşteri bilgilerini ve verilerini paylaştığı bir veri havuzu olup bireylerin bankacılık işlemlerinde yaptıkları hareketlere göre oluşan bir puan sistemidir. Findeks kredi notu her ayın 10’ un da güncellenmekte olup düzenli kredi kredi kartı ve bankacılık işlemleri ile artmaktadır. Findeks puanı nasıl yükseltilir sorusuna cevap vermek için öncelikle findeks puanına etki eden tüm unsurlara bir göz atmalıyız.

Bireysel Kredi Kartı ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıklarının Findeks Puanına Etkisi

Kredi kartı ay sonu ekstrelerinin ve kredi ödemelerinin her ay düzenli olarak yapılması findeks kredi puanına %30 oranında etki etmektedir. Kredi kartı ödemelerinde özellikle son ödeme tarihini geciktirme veya ödemelerde % 25 asgari tutarı ödeme findex puanını düşürmektedir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu Findeks Puanına Etkisi

Mevcut hesap ve borç durumu % 25 oranında findex puanına etki etmektedir. Bu mevcut borç durumuna vadesiz mevduat hesapları kullanımı, kredi kartı kullanımı ve kredi kullanımı gibi tüm etkenlerin toplamını düşünebiliriz.

Yeni Kredi Arayışı Findeks Puanına Etkisi

Yeni kredi arayışının findeks puanına etkisi % 20 olup her kredi puanı düşürecek bir etkendir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu Findeks Puanına Etkisi

Sık sık kredi kullanmakta % 15 oranında findeks puanına etki edeceği için dikkat edilmelidir.

Diğer Unsurlar Findeks Puanına Etkisi

Yaş, meslek, aylık gelir gibi bazı etkenler ile kredi kartı ve kredi borçlarının kapatılması gibi unsurlar % 10 oranında etki etmektedir.

Peki, Verilen Bilgiler Işığında Findeks Puanı Nasıl Yükseltilir?

Bireysel kredilerinin aylık taksitlerini düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Son ödeme tarihinden sonra ki her gün ödenmeyen krediler, kredi puanınızı düşürecektir.

Kredi kartınızın her ay ekstresinde eyer alan tutarın tamamını son ödeme tarihine kadar ödemelisiniz.

Eğer mevduat sız kredi hesabınız var ise ve kredi kullanıyor iseniz her ayın 29. Günü kredi faizini veya kredi tutarının tamamını mevduat sız hesabınıza yatırmalısınız. Sık sık kredi kullanmak yerine veya sık sık kredi başvurusu yapmak yerine başka kaynaklardan nakit ihtiyacınızı karşılamanız gerekecektir.

Birden fazla kredi ve birden fazla kredi kartı kullanmak yerine tek kredi ve tek kredi kartı kullanmak için diğer kart ve kredilerinizi kapatarak findeks kredi puanını yükseltebilirsiniz.

Bankalara olan toplam kredi, kredi kartı ve mevduat sız kredi borçlarını her ay azaltarak findeks puanınız istikrarlı şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli ödenen her kredi borcu, kredi kartı borcu findeks puanını yükseltecektir.

Bankalara olan toplam borcunuzun her ay azalması ve borcunuzun bitmesi kredi puanınızı yükseltecektir.

Aylık beyan edilebilir gelirinizin artması findeks puanına olumlu etki yapmaktadır. Kredi kartı ile daha çok harcama ve düzenli ödeme findeks puanını artıracak etkenlerdendir.