Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? 2020

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği nedir sorusu Bitcoin ile alakalı olsun ya da olmasın herkesin merak konusu olmaktadır. Genel olarak bakıldığında; Bitcoin sisteminin arkasında Blockchain teknolojisi yer almaktadır. Blockchain yani blok zinciri,  isminde de anlaşıldığı gibi bloklardan meydana gelen ve zincir yapıya sahip bir veritabanı sistemidir. Bu veritabanı sayesinde şifrelenmiş işlemlerin takip edilmesi mümkün hale gelmektedir.

Bitcoin Madenciliği
Bitcoin piyasasında yapılan her bir para transferi yani her adım bir bloğu oluşturmaktadır. Transfer işlemleri meydana geldikçe bu işlemler şifrelenir ve kesinlikle değiştirilmez bir hüviyete sahip olur. Oluşan bu işlem bloğu ağda yer alan herkese gönderilir. Sistemde yer alan herkeste bu bilgiler değiştirilemez bir biçimde yer almaktadır. Doğrulanmış her işlemin yer aldığı bir blok meydana gelmektedir. Bitcoin MADENCİLİĞİ sistem tarafından oluşturulan bir problemi çözme yani özellikli bir sayıyı bulmaya çalışma işlemidir.

Bitcoin Madenciliği Mi Yoksa Bitcoin Mining Mi?

Bitcoin mining olarak adlandırılan işlem tamamen Bitcoin madenciliği işlemidir. Bitcoin veri tabanında yer alan doğrulanmış işlemler tek bir blok meydana getirmektedir. Haliyle yeni blok eklenene kadar işlemler listesi çok uzun bir blok yapısına sahip olmaktadır. Bitcoin madencileri de bilgisayar teknolojilerini kullanarak özelliği olan sayıyı bulmaya çalışmaktadırlar.

Bitcoin Mining İle Özellikli Sayı Bulunursa Ne Olur?

Bu sayıyı bulmayı başaran madenciler blok zincirine yeni blok eklemeye hak kazanmaktadır. Bu nedenle de belirli bir Bitcoin’i ödül olarak almaya hak kazanırlar. Bitcoin ilk çıktığı yıllarda bu özellikli sayıyı bulmayı başaran madencilere ödül olarak 50 Bitcoin verilmekteydi. Bu ödül sonrasında 25 Bitcoin olarak devam etmiştir.

İlerleyen süreçte 25 Bitcoin için de yarılanma işlemi gerçekleşti ve şu an ödül olarak 12,5 Bitcoin şeklinde devam etmektedir. Söz konusu ödül her 4 yılda bir yarılanmaktadır. Yakın zamanlarda 12,5 Bitcoin olan madenci ödülünün 6,25 Bitcoin olması beklenmektedir. Bitcoin ilk çıktığı yıllarda herkesin sıradan bir bilgisayar bile kullanarak madencilik yapması mümkün olmaktaydı.

Söz konusu durum halen daha geçerli ancak bu iş için öyle yüksek teknolojili cihazlar kullanılmaktadır ki sıradan bir bilgisayarın madencilik yaparak Bitcoin bulması neredeyse imkansız bir hale gelmiştir.

Bitcoin Madenciliği İçin Özel Cihazlar Üretilmekte

Bitcoin madenciliği nedir sorusuna geniş bir açıklama yapmak mümkündür. Çünkü mining sektörü her geçen gün yepyeni cihazlar geliştirerek bu tanımın hacmini genişletmektedir. Hatta, sırf mining yapması için yeni tip cihazlar bile üretilmektedir. Bu cihazların işlemci hızı o kadar yüksektir ki sonuç olarak sıradan bir bilgisayar ile bu işlemi yapmaktansa hiç yapmamak daha karlı olmaktadır.

Bitcoin Madenciliği İçin Özel Cihazlar
Bitcoin Madenciliği İçin Özel Cihazlar

Bitcoin ne kadar kazandırır sorusunun cevabı, her dönem için madencilerin başarılarına göre sistemden aldıkları ödüle göre belirlenmektedir, şeklinde verilebilir.  Sistemde aktif olarak faaliyet gösteren çok sayıda madenci bulunmaktadır. Bu durum nedeni ile rekabet çok yüksek seviyede gerçekleşmektedir. Ayrıca mining için güçlü cihazlara sahip olmak ve bu cihazların arızalanmaları durumunda da hemen müdahale edebilecek durumda olmak sistemin sürekli takip edilmesini gerektirmektedir.

Bitcoin Mining İçin Cihaz Satın Almanıza Gerek Bulunmuyor

Ayrıca her Bitcoin çıkarıldıkça bilgisayarlar tarafından bulunması gereken özellikli sayı daha da zorlaşmaktadır. Günümüzde mining yapılan cihazların çok hızlı bir şekilde gelişmesi ve eski cihazların görece performanslarının düşmesi bu işi çok daha maliyetli kılmaktadır. Günümüzde Cloud Mining adı altında internet üzerinden donanım işlettirerek üretim sonucu kardan pay almak mümkündür.

Bitcoin Cloud Mining

Bu şekilde mining yapılan cihazların mülkiyeti işletmeciye ait olurken siz sadece kiralama nedeni ile kardan pay alırsınız. Bitcoin madenciliği siteleri olarak Genesis örnek verilebilir. Bu site Cloud Mining için güzel bir örnektir.  Cloud Mining dışında yapılan madencilik için çok ciddi miktarda sabit ve değişken maliyetler ile Bitcoin üretme serüvenine atılmanız gerekmektedir.

Tabi ki bu yatırımın da diğer yatırımlar gibi riskleri yok değildir. Bitcoin fiyatında meydana gelen düşüşler, elektrik gider fiyatlarının artması, cihazların modasının geçmesi ve bu cihazların görece sektörün gerisinde kalması, cihazın arızalanması gibi pek çok giderlerden madenci direkt olarak etkilenmektedir. Madencilik yapmaya karar vermeden önce bu hususlar için de özel bir fizibilite yapılmasında yarar bulunmaktadır. Bitcoin madenciliği nedir sorusu da bu şekilde açıklanmaktadır.