Çek Kırdırma Nedir, Nasıl Gerçekleşir

Birçok kişinin duymuş olduğu çek kırdırma işlemi adından da anlaşılabileceği gibi çeki vadesinden önce tahsil etmektir. Belli bir vadeye göre çek düzenlenir ve alacaklı kişiye verilir. Alacaklı olan kişi eğer vadesi gelmeden çeki tahsil etmek isterse yani çeki bozdurmak isterse belli aracı kurumlara başvurur. Bu aracı kurumlar da çeki vadesinden önce tahsil ederler yani çek kırdırma işlemi bu şekilde gerçekleşmiş olur. Peki, tam olarak çek kırdırma nedir ve kim tarafından nasıl gerçekleşir?

Çek Kırdırma Nedir?

Şirketlere veya bireysel olarak kişilere çek verilebilmektedir. Çekin amacı belli bir zaman sonra belirtilen zamanda çekin karşılığı olan paranın tahsil edilmesidir. Aracı kurumlar çeki kırdırmak yani tahsil etmek için belli bir komisyon veya yüzde almaktadır.

Çeki ekonomik olarak zor durumda olan kişi veya şirketler vadesinden daha önceki bir zaman diliminde bozdurmak isteyebilir. Bir çekin vadesinden önce bozdurulması veya kırdırılmasına da çek kırdırma denilmektedir. Bu işlem belli finansal aracı kurumlar tarafından yada factoring şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Burada şirketler aracılığı ile çek vadesinden önce elden çıkarılmaktadır.

Çek Kırdırma Komisyon Oranları

Çek kırdırma işleminde komisyon oranları aracı kuruma göre değişebilmektedir. Genel olarak yüzde 4 ile yüzde 7 arasında bir komisyon alınabilmektedir. Üstelik bu çekteki tutarın ayni anaparanın üzerinden hesaplanarak aracı kurum veya factoring şirketi tarafından kesilmektedir.

Yasal olarak çek kırdırma işleminin yapılması işlemin daha güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Yani kurumsal bir firmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca çekin vadesi ve miktarı ne kadar fazlaysa çek kırdırma komisyonu da o oranda yüksek olacaktır. Yani vadesine daha oldukça zaman olan bir çekin kırdırma işlemi için banka veya aracı kurum sizden oldukça yüksek bir komisyon da talep edebilir.

 

Çek kırdırma işlemini sadece zor durumdaysanız gerçekleştirmeniz daha etik bir durum olacaktır. Eğer vadesini bekleme imkânınız varsa çeki vadesinde almanız gereksiz yere aracı kurumlara çek kırdırma komisyonu ödemenizin önüne geçecektir.

Kırdırmak istediğiniz çekin vadesi ne kadar uzunsa vereceğiniz komisyonun o kadar fazla olduğunu bilerek bu işlemi yapmanız faydanıza olacaktır.