E-Ticaret Nedir? 2020

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret, dijital ve internet ortamında birey ve firmaların somut ya da sanal ürünlerini   belirli site ve uygulamalar aracılığı ile satışa sunduğu sistemdir. E-ticaret kısaca, dijital ticaret ve dijital pazarlama olarak adlandırılabilir. Günümüzde hızla büyüyen ve kullanıcılar için kolaylık sağlayan bu sistem, ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler olmuş durumdadır.

E-Ticaret Aracılığıyla Ne Satılabilir ?

E-ticaret ve dijital pazarda böyle bir kriter belirlemek ve sınıflandırma yapmak söz konusu değildir. Dijital ortam bilindiği üzere ucu bucağı olmayan bir mecradır. Her yaş kitlesinden, ırktan, karakterden insan bulunan internet ortamında hangi ürün satılır veya hangi ürün satılmaz gibi bir kanıya varmak çok zordur. İş böyleyken asıl önemli olan konu sizin satacağınız ürünle ilgili pazarlama becerileriniz ve ikna kabiliyetinizdir. Pazarlama becerileriniz sayesinde e-ticaret aracılığı ile her türlü ürünü satabilmek mümkün.

E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Başta belirttiğimiz üzere e-ticaret, günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde bulunan ticaretin dijital versiyonudur. Ticarette olduğu gibi, e-ticaret dünyasında da bazı araçlara ihtiyacınız vardır. E-ticaret internet ortamından gerçekleştirilen bir pazarlama yöntemi olduğundan tabi ki en gerekli araçlar bir bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Daha sonrasında ise e-ticareti gerçekleştirebileceğimiz bir sistem ve dijital bir para transfer sistemi kullanmamız gerekiyor. Geri kalan  şey  sizin satışa sunacağınız ürün hakkında pazarlama stratejiniz ve pazarlama becerilerinize kalmaktadır.

E-Ticaret’in Yararları Nelerdir?

  • Bir firma veya işletmeye sahipseniz, işletmenizin müşterilerine internet ortamından bilgi verebileceğiniz, 7/24 aktif olan bir şubeye sahip olursunuz.
  • İnternet ortamında veriler çok kısa bir süre içerisinde aktarıldığından dolayı, zaman konusunda avantaj elde edebilirsiniz.
  • Firmanızın müşteri kitlesine çok daha fazla ürün seçeneği gösterilmesine olanak sağlar.
  • Telefon, fax masraflarından tasarruf ederek, giderlerinizi azaltmanız mümkün.
  • Müşteriler objektifinde dijitat pazarda çok sayıda alışveriş yapabileceği sistem olduğundan ve bu platformlar arasında bulunan rekabetten dolayı düşük ve uygun fiyatlı ürünler satın alabilirler.
  • İşletme sahipleri ve ürün tedarikçilerinin büyük bir ofise ihtiyaçları kalmadan, internet ortamında mağazalarını oluşturmasını mümkün kılar.
  • Yine müşteriler için, evden çıkmadan ve herhangi bir masraf yapmadan alışveriş yapabilmelerini sağlar.