Emeklilere Özel Kredi Başvurusu 2020

Halk Bankası Emeklilere Özel Kredi Başvurusu

Emeklilik döneminde gelir seviyesinin azalması sonucunda insanlar ister istemez azalan mali kaynakla idare etmeye çalışacaktır. Fakat bazı durumlarda alınan para yeterli olmayacaktır. İşte bu durumda da bankalara kredi için başvuruda bulunacaksınızdır. Gelir seviyeniz fazla olmadığı için en az faiz uygulayan ve en fazla vade veren bankaları araştırmaya başlayacaksınız. Bu araştırma için ya tek tek şubelere gideceksiniz ya da internet üzerinden araştırma yapacaksınız.

Bankalar emekliler için neden özel kredi verirler?

Emekliler bu ülkenin emektarları olması dolayısı ile bankalar emeklilere özel kredi vermektedirler. Ödemelerini düzenli yapan emeklilere kefilsiz kredi verebilen bankalar daha fazla müşteriye ulaşabilmek için emeklilere çok uygun oranda kredi imkânı sağlamaktadır. Emekliler emeklilik maaşlarına göre vade belirlemektedirler. Emeklilik maaşlarını aldıkları ay ödemelerini düzenli olarak yapabilmektedirler.

Halk bankası emeklilere özel kredi ise emektar emeklilerin nakit sıkıntısı çekmemesini istemesinden dolayı uygun faiz oranlarında emeklilere özel kredi imkânı sağlamaktadır. İster SGK emeklisi ister işçi emeklisi olun halk bankası sizler için uygun krediler vermektedir.

Uygulamış olduğu çınar emeklilik kredisi ile halk bankası %.45 faiz oranı ile ve 3 ay ile 36 ay arasındaki vade imkânı ile emeklilere uygun kredi imkânı sağlamaktadır. Halk bankası emeklilere özel kredi başvurusunda bulunmak için;

Halk bankası şubelerine gidebilirsiniz. Buradan sizlerin emekli olduğunu ispatlayan belgeleri göstererek başvuruda bulunabilirsiniz. Banka şubesi sizlerin daha önceki kredi ödemelerinizi de göz önünde bulundurarak sizlerden kefil istememe durumu olabilecektir. Gerekli başvuruları yaptıktan sonra krediniz değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sonucu bankaya vermiş olduğunuz telefonla size bildirilecektir. Kredinizi istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

İnternet üzerinden sanal bankacılık aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi göndererek ön başvuruda bulunabilirsiniz. Ön başvurunuz kabul edildiği takdirde bankaya davet edilirsiniz. Gerekli işlemler yapılarak kredinizi çekebilirsiniz.

SMS ile de başvuru yapabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi göndererek ön başvuruda bulunabilir ve başvurunuzun sonucunu telefon ile öğrenebilirsiniz.

Halk bankası ATM’lerinden de başvuru yapabilirsiniz. Ön başvurunuz bankaya düştükten sonra değerlendirmeye alınacaktır. Alınan değerlendirme ve inceleme sonucunda eğer ki, kredi çekmenize hiçbir engel yoksa bankaya davet edilip gerekli prosedürleri yaparak kredinizi alabilirsiniz.

İş Bankası Emeklilere Özel Kredi Başvurusu

Birçok alanda kredi sağlayan iş bankası uygun faiz imkânı ve vade seçenekleriyle şimdide emekliler için kredi sağlamaktadır. Emeklilere maaşları orantısında kredi sağlayan iş bankası ödemeyi de emeklilerin zorlanmadan ödeyebileceği vadelerle ve uygun faiz oranı ile yapmaktadır.

‘‘herkese kredi’’ kampanyası ile yola çıkan iş bankası emekli maaşını iş bankasından alan emeklilere kredi imkânı sağlamaktadır. İş bankası emeklilere kredi seçenekleri sunarak emeklilerin nakit ihtiyacını karşılamaktadır. İş bankası özellikle emeklilere kredi sağlarken bunu hiçbir masraf dâhil etmeden yapmaktadır.

06 Ocak 2016- 02 Şubat 2016 tarihleri arasında iş bankasının sunmuş olduğu ayrı bir kampanya ile artık serbest meslek çalışanları, ücretli çalışanlar ve emeklilere her türlü ihtiyaçlarını karşılamaları için 50.000 TL kadar kredi vermektedir.36 ay vadeye kadar vade uzatabilmektedir. Verilen tarihler arasında iş bankasına başvuran ve yukarıda sayılan ihtiyaç sahipleri gerekli koşulları sağlamaları halinde 50.000 TL ye kadar kredi alma imkânına sahip olacaklardır.

Kredi alan müşterilere hayat sigortası kullanımı sağlanmaktadır. Hayat sigortası primi kredi sahibinin yaşına, mesleğine ve gelirine göre değişmektedir.

İş bankası emeklilere özel kredi başvurusunda bulunurken emekliler neleri hazırlamalıdırlar?

Öncelikle banka şubelerince değerlendirilerek belirlenecek olan kefil veya kefil sayısı kadar kefil olacak bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Emeklilerin herhangi bir borcu yoksa ya da maaşlarında herhangi bir ipotek yoksa banka şubelerinin de uygun görmesi ile kefil istenmeme durumu olmaktadır.

Bir diğeri ise kredi çekiminde kullanılması için teminattır. Banka şubeleri gerekli gördükleri hallerde teminat isteyebilmektedir.

Emekliler maaşlarını iş bankalarından almaları nedeni ile diğer belgeleri hâli hazırda iş bankasında mevcut olacaktır. Gerekli malzemelerin bankada olması nedeni ile emekliler fazladan belge hazırlamakla uğraşmayacaktır.

İş bankası emeklilere özel kredi de vade imkânı ve faiz oranı ne kadardır?

İş bankası emeklilere özel kredi de vade oran 3-36 ay olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte emekliler çekmiş oldukları kredileri istedikleri zaman ödeyebileceklerdir. SGK emeklilerinin ödemeleri ve 3 aylık maaş alan emeklilerin ya da serbest meslek erbabının ödemeleri maaşlarını aldıkları aylarda ödeyebilecekleri şekilde ayarlanmıştır.

Faiz oranları ise %1,48 şeklinde olarak belirlenmiştir.

Hangi durumlarda emeklilere özel kredi çıkmaz?

Eğer ki maaşınıza haciz gelmişse ya da daha önceki kredinizi ödemediğinizden dolayı yasal takibe alınmışsanız kredi çıkmayabilir. Bunun yanında bağkur veya sgk emekisi olmanız da başvuru sonucunu etkiler. Daha önceden çek senet işlerinde hukuksuzluğa başvurmuş veya protesto yemişseniz yine başvuru sonucunda red cevabı almanız muhtemeldir.