Evlenme Yardımı Nasıl Alınır? 2020

Evlenme Yardımı Nasıl Alınır 2020

Vatandaşların sosyal yaşantılarının daha iyi hale gelmesi için devletimiz birçok fırsat sunmaktadır. Bakanlık bünyesinde yapılan çeşitli çalışmalarla daha fazla yenilik ortaya konulmaktadır. Bunlardan biride son yıllarda sosyal yaşantıyı yükseltmek adına evlilik kredisi imkânı sunulmasıdır. Evlenmeyi düşünen gençlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca faizsiz destek verilmek istenilmiştir.

Evlenme yardımı nasıl alınır sorusuna çiftlerin 18 – 24 yaş arası olması, Türk Ceza Kanunundan herhangi bir sicil kaydının bulunmaması, maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olması gereklidir cevabını verebiliriz. Tüm bu şartları sağlayan bütün genç bay yada bayan vatandaşımıza bu faizsiz evlenme kredisinden yararlanma hakkı verilmiştir. Bu şartlara uyan vatandaşlara 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 lira devlet tarafından verilmektedir. Kredinin normalde geri ödeme süresi 4 yıl olup bu süre içinde iki çocuğu olan vatandaşımıza 1 yıl bu süre ötelenecektir.

Evlilik Kredi Başvurusu

Evlilik kredi başvurusunda bilinmesi gereken önemli bir detayda üniversite okuyan gençler için yaş sınırının 26’ya kadar uzatılmış olmasıdır. Evlenecek bireylerden biri yetim kalmışsa veya ana – babalardan biri olmaksızın daha önceden devletin kredi yurtlarında yetişmişse yine bakanlıklar tarafından geri ödenecek zaman aralığı 2 yıl ertelenebilecektir. Evlilik kredisi imkânından yararlanıp evlenmeyi düşünen gençler başvuruları bankalara yapması gerekmektedir. Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca desteklenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde devlet eliyle evlenecek çiftlerimize yardım etmek ve sosyal yaşantı standartını artırmak planlanmıştır.

Evlenme Yardımı Form Dilekçesi: Tıklayın

Çeyiz Desteği

Devletimiz sadece evlilik kredisi ile yetinmeyip evlenecek olan çiftlere 5.000 liralık çeyiz desteği de yapmayı planlıyor. Bu evlilik yardımı projesindeki kuralları aşağıda listeliyoruz;

  • Öncelikle yaş sınırının 27 olması gerekiyor.
  • Daha sonra bankada çeyiz hesabı açılıp 3 yıl bu hesaba düzenli olarak para biriktirilmesi gerekiyor.
  • Biriktirdiğiniz paraya 3 yılın sonunda devlette 5.000 lira koyarak yardım yapacak.
  • Bu yardım miktarı 15.000 liraya kadar çıkabilecek.
  • Bu birikim hesabını erkeklerde açabilecek.
  • Yani hem kız hem erkek çeyiz hesabında para biriktirmiş olacak.
  • Ayrıca annesi babası ölmüş ve bu nedenle SGK’dan yetim aylığı alan aylık alan kız çocuklarına da evlenmeleri halinde çeyiz parası ödenmektedir.