Findeks Kredi Notu Nedir? 2020

Findeks Kredi Notu nedir?

Findeks Kredi Notu bankacılık işlemlerinizde özellikle kredi ve kredi kartı hesaplarının önceki verileri üzerinden oluşturulan bir nottur. Bankacılık gözünde bu notunuz yüksek ise daha kolay kredi çekebilir veya daha düşük faiz oranlarından yararlanarak krediler çekebilirsiniz. Yani Findeks Kredi Notu sizlerin bankalar nezninde karnenizdir.

Kredi notunuzu neden bilmelisiniz?

Findeks Kredi Notu herkes için önemli bir finansal karne olarak bir göstergedir. Findeks Kredi Notu’nuzu bilmeniz, kredi alırken veya uzun bir süreçte vadeli bir borca girerken size kolaylıklar sağlayacaktır.
Findeks Kredi Notu’nuzu bilmeniz, eğer karnemizdeki notumuz düşük ise yapılacaklar hususunda bilgi sahibi olmanız ve gerekli çalışmaları veya ayarlamaları yapmanız gerekmektedir. Eğer, karnemizdeki notumuz yüksekse bu seviyeyi korumanız için sizlere ön bilgi vermiş olacaktır.

Kredi notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?

Kredi notu’nuzu, tüm bankaların internet’te başvurular menüsünden birkaç saniye içerisinde öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu’mu nasıl artırabilirim?

Kredi Notunuzu yükseltmek veya aynı seviye tutmanız için genel olarak yapmanız gerekenler arasında başı çeken kredili ürünlerin düzenli olarak ödemesini gerçekleştirme olacaktır. Bu yapacağınız düzenli ödemeler Kredi Notu’nun yükselmesi ya da aynı seviyede tutmak için yeterli olacaktır.

Findeks Kredi Notu’nun bileşenleri nelerdir?

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: Etkileme Oranı: %30

Evet yanlış duymadınız, Findeks Kredi Notu’nuzun olumsuz olarak etkilenmesini istemiyorsanız düzenli ödeme alışkanlığı kazanmanız gerekmektedir. Etkilenme oranı en fazla olan unsurdur. Bunun için yapmanız gereken kredi taksitlerinizi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapmanız gerekmektedir. Zamanında yapılan ödemeler Findeks Kredi Notu‘nuzu olumlu etkilemekte ve kredi notunuzu yükselten bir unsur olarak bilinmektedir.

  • Mevcut hesap ve borç durumu: Etkileme Oranı: %25

Kapanmış krediler, talimatlı veya talimatsız mevcut borç durumunuz ve limitleriniz dikkate alınarak yapılan hesap, sizin kredi notunuzu % 25 oranında etkilemektedir. Bu oranda hiç yabana atılacak bir oran değildir. Dikkat edilmesinde yarar var.

  • Yeni kredi açılışları: Etkileme Oranı: %20

Belirsizlik, bankaların yeni kredi açılışlarındaki ve henüz ödeme sıklığının belirsizliği, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunuzu etkileme oranı göreceli olarak düşüktür.

  • Kredi kullanım yoğunluğu: Etkileme Oranı: %15

Daha önceden kredi ürünleri kullanmadım ama Findeks Kredi Notu neden düşük diye düşünüyorsanız, bankalar için en önemli unsurlardan biri olan kredi kullanma ve bu krediyi düzgün olarak ödemektir. Bu şekilde düzgün ödeme gerçekleştiren bir bireyle, hiç kredi ürünleri kullanmayan veya az kullanan bir kişiye göre kredi notu daha yüksek olabilir.