İcradan Nasıl Araç Alınır? Şartları Nelerdir? 2020

Devletimiz ve bankalar, ödenmeyen alacaklarına mukabil vatandaşların veya müşterilerinin taşınabilir – taşınamaz malları el koyarlar. Ödenmeyen borca karşılık vatandaşın mallarına el konulmasına haciz denir. Bankalar tüzel kişilikler oldukları için el koydukları yani icra mallarını paraya çevirmek zorundadırlar. Özellikle de haciz edilen araçlar bankaların hiçbir işine yaramaz. Beklettikçe eskiyen ve bakıma muhtaç hale gelen araçlar zamanla değer kaybı yaşar. İşleyen otopark ücretleri, personel maaliyetleri, bakım maaliyetleri  ve  diğer maaliyetlerin yanı sıra araçların zamanla iş göremez hale gelmeleri bankalar için  zarar oluşturmaktadır. Bankalar haciz ettikleri araçları sıcak paraya çevirmek ellerinden bir an önce çıkarmak için piyasa değerlerinin altında bile olsa satışa çıkarmak isterler.

Son zamanlarda borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın sayısı oldukça arttı. Özellikle hacizli araçların sayısı her geçen gün kat ve kat artıyor. İcradaki araç sayılarının bu kadar fazla oluşu elbetteki fiyatının da düşük olmasını sağlıyor. Elinde nakiti olan vatandaşlarımız da icralık araçların satışına rağbet göstermekte ve ihalelerine katılmaktadır.

İcradan ve İhaleden Araç Satın Alma

Adalet Bakanlığı tarafından bakanlığın sitesine verilmiş ilanları inceleyerek ve tekliflere göre uygun hacizli aracı bularak ihaleden araç almak için Uyap Sistemi kullanılır. Başka sitelere ya da kişilere para ödemeye gerek yoktur. Herkes E-devlet sitesi üzerinden sisteme giriş yapabilir ve ilanları inceleyebilir. Üyelik işlemlerini halledip sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan vasıta tiplerinden istediğiniz kategoriyi seçip devam edin. Listelemenin bulunduğunuz şehir genelinde olmasını istiyorsanız ilçeler kısmında tercih yapmayın.

Çıkan sonuçlarda ise resimli olan ilanları incelemenizi tavsiye ederiz çünkü bazen kazalı ve hasarlı araçlarda ihaleye çıkarılmış olabiliyor. Bu yüzden icralık araçların ilanlarındaki Mal Açıklaması kısmını iyi okuyun. İcralık araçlar için gereken bütün işlemleri yaptığınız da icralık araçların ihalesinin hangi adreste yapılacağına dikkatli bakın. İhalenin yapılacağı adrese boya ölçme cihazıyla gitmenizi tavsiye ederiz ki en azından motor ve yürüyen aksamını incelemeye fırsat olmasa da en azından boyalı ve değişen parça tespiti yapabilir buna göre icradaki arabayı alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. İcradan araç alınırken sadece yüzeysel incelemeye dışardan incelemeye müsaade veriliyor marşa basmak veya içini incelemek gibi bir durum söz konusu değil.

İcralık araçlar ihalesi
İcralık araçlar ihalesi

İcralık araçlar ihalesine gitmeden önce bilmeniz gereken hususlardan birisi de malın muammen bedel yani bilir kişi tarafından belirlenmiş bedel ve malın teminat bedelidir. Genelde bu araçlar için %10’luk bir teminat bedeli ödemeniz gerekmektedir. (Teminat bedelini isterseniz online olarakta teminat yatırılabilir veya yanınızda götürebilirsiniz.) Teminat bedelleri araçların modeline ve değişkenlik gösterebilir.

Örneğin; 85.000,00 tl olan icradaki bir araç için ortalama 17.000,00 tl gibi bir teminat bedeli çıkar. Teminat bedeli ödenmez veya kimlik ibrazı olmaz ise ihaleye katılınamaz ve araç ihalesi dışında kalınır. Açık arttırma başladığı zaman icralık araç için en yüksek teklifi veren aracı alır diğerleri talipliler yanlarında getirdikleri teminat bedelini geri alırlar. En yüksek fiyatı veren kişi aracı almaz ise teminat bedeli ücreti yanar ve alamaz.

İcradan Nasıl Araç Alınır? Şartları Nelerdir?

Kurumların talep ettikleri gerekli belgeler hemen hemen her yerde aynı olan evraklardır.  Belgeler; nüfus kimliğiniz, fatura, ihale şartlarına uyduğunuzu gösteren evraklar ( bu belgeler her ihaleye göre farklı olabilir), firma iseniz eğer firma olduğunuzu kanıtlayan evrak. Bu belgeler ile ihale başvuru belgelerinizi doldurarak teslim edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak sadece kimliğiniz ile müraacat edebilir, yanınızda bulundurmanız gereken mal teminat bedeli ile katılım sağlayabilirsiniz.

 

İcradaki araçları satın almak için elektronik başvuru yapacağınız siteler şunlardır;

https://esatis.uyap.gov.tr/

https://www.eihale.gov.tr/

https://www.ilan.gov.tr/

 

İhalelere nasıl katılabilirim: Kamu ihaleleri, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve Kanuna tabi olmayan kuruluşların özel yönetmelikleri gereğince;

1- Açık ihale usulü (Bütün istekliler teklif verebilir),
2- Belli istekliler arasında ihale usulü (Miktarı düşük olup tüzel ya da gerçek kişilerin katılabileceği ihale),
3- Pazarlık usulü (Diğer ihalelerden sonuç çıkmazsa…),
4- Belli istekliler arasında olacak şekilde(Davet Usulü) ile yapılır.

Başvuru işlemi tamamlandığında ihale müdürlüğü sizden bir teminat isteyecektir. Bu teminat ücreti satın alacağınız taşıtın maddi değerine göre değişkenlik gösterir. İcralık araçların ihaleleri her zaman 1. maddedeki gibi açık ihale usulünce yapılır.

İcradaki Araç İhalelerine Nasıl katılabilirim?

İcradan araç almak için yukarıda belirttiğimiz linklerden ihale bedelleri araştırılarak ve gerekli şartları yerine getirerek katılabilirsiniz. İhale ilan sayfasında icralık araç ihalesinin ne zaman ve nerede yapılacağı yazmakta olup gününde ve saatinde orada olmanız yeterlidir. İhale başladığı zaman açık arttırma usulüne göre ihale yapılmaktadır. Bazı araçlar için bir kaç kişi bazı araçlar içinse yüzlerce katılımcı orada bulunuyor olabilir.

Şunu da bilmenizi isteriz ki icralık araç ihalesi başladığında e-ihale sitesinde bilirkişinin belirlediği rakamların çok fazla üstüne çıkıldığı da oluyor. Genellikle her zaman üst rakamlarda teklifler veriliyor. Eğer sizde ihalede fiyat vermeyi düşünüyorsanız cep telefonunuzdan araçların muadillerinin fiyatlarına göz atmalı ve boya hasar, kilometresi ve motor yürüyen aksamı açısından benzer olanların fiyatları üzerinden fiyat vermelisiniz. Unutmayın ki hiç bilmediğiniz ve kapalı kutu olan yani içinden ne çıkacağı belli olmayan araçlara talip olacaksınız.

İcralık Araç İhalesine Kimler Katılamaz?

İcradaki araç ihalelerine elbetteki herkes katılamaz. İhaleye katılıma engel durumlar ise; İhaleyi sağlayan işleten kurumun ihale vazifesinde bulunan memur, amir ve görevliler başta olmak üzere hakkında adli takip başlamış olanlar, mahkumlar ve daha evvel ihaleye usulsüzlük karıştırmak suçundan mahkum olmuş kişiler, akıl sağlığı yerinde olmayanlar ve 18 yaşı altı vatandaşlar ihalelere katılamazlar.

Araç ihalesini Kazandığım Aracı Nasıl Teslim Alabilirim?

İcradaki aracın ihalesini kazanmanız durumunda son teklif fiyatınızın bankaya ödenmesi ve ardından da sistem üzerinden onaylama yapmanız gerekir. Onay verme durumunda onaylanan satış şartnamesinin bir adet ıslak imzalı örneğini satışı yapan birime iadeli taahütlü posta veya elden vermeden satış teslim işlemine başlanmaz. Satış şartnamesinin ihaleyi düzenleyen birime ulaşmasında sonra devir teslim belgeleri hazırlanır. Teslim belgeleri tam ise başvuru yapmanız durumunda aracı bulunduğu yerden alabilirsiniz

İcralık Araç İhalesine İtiraz Etme

İcralık araç ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı veya alınan araçtaki hasarlılık durumundan dolayı ihaleye itiraz edebilirsiniz. İtirazınızı https://www.ihale.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilir veya sonuç sorgusunda bulunabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi daha önce hiç görmediğiniz ve ne arızası olduğunu bilmediğiniz araçlara talip olacaksanız bazı durumları zaten kabul etmiş oluyorsunuz.