KOSGEB Başvuru Şartları ve Destek Programları 2020

KOSGEB Başvuru Şartları ve Destek Programları Nelerdir?

KOSGEB başvuru takip sistemi sayesinde yapmış olduğunuz başvuruların olumlu ya da olumsuz hangi yönde sonuçlandığı ile alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda tamamen online bir sistem kurulmuştur. Herhangi bir kuruma giderek başvuru takibi yapmanız gerekmeyecektir. KOSGEB başvuru tarihleri konusunda da online olarak kontrolleri yaparsanız hem eğitimlerden hem de destek programlarından çok daha sorunsuz bir biçimde faydalanma imkanını elde edebilirsiniz.

Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB başvuru şartları denildiği zaman öncelikle şu niteliklere sahip olmanız gerekmektedir;

  • Vergi Levhanızın bir yılını doldurmuş olması gerekir.
  • KOSGEB tarafından verilen hibeden faydalanabilmek için muhakkak kurum tarafından verilen eğitimlerden faydalanmak gerekmektedir.
  • Eğitim sonunda verilen sertifika olmadan hibeden yararlanmanız da söz konusu olmayacaktır.
  • İcra takibine düşmüş olan herhangi bir borcun bulunmaması gerekmektedir. Kredi ve hibenin farklı şekillerde değerlendirildikleri bilinmektedir. Bu nedenle krediden ret alınsa bile hibe konusunda başvurularınızı devam ettirebilirsiniz.

Bu detayların yanı sıra KOSGEB’in kendi internet sitesinde yer alan KOBİ ‘miyim başlığını da kontrol ederek bu testi çözüp kurallara uygun olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Projelerin asıl amacının küçük ve orta ölçekli işletmelere destek vermek olduğunun da unutulmaması gerekmektedir. Hali hazırda büyük ve yapılandırılmış kurumların KOBİ desteği alması mümkün değildir.

Belgelendirme Desteği Hangi Amaç ile Verilmektedir?

KOSGEB belgelendirme desteği sayesinde işletmeler tarafından üretilen ürünlerin ya da verilen hizmetlerin kalitesi belgelendirilmektedir. Bu belge desteği aracılığı ile hem yurt içinde hem de yurtdışında gerekli olan ürün kalitesi imajının direkt olarak üst seviyelere çıkacağı da belirtilmelidir. KOSGEB eğitim başvurusu yapılıp bunun akabinde gerekli olan eğitim alındıktan sonra işletmelerin niteliğinin artırılması için verilen belgelendirme desteğinden de faydalanılabilmektedir.

Kafe Açmak İçin KOSGEB Desteği Veriliyor Mu?

KOSGEB, cafe açmak konusunda niyeti olan kişilerin de maddi olarak desteklemesini sağlamaktadır. Bu süreç içerisinde aynı şekilde KOSGEB’den gerekli olan eğitimin alınması gerekmektedir. Eğitim olmadan ve başvuru formunun muntazam şekilde doldurulması gerçekleştirilmeden hibe ve kredi desteklerinden faydalanmanız söz konusu değildir.

  • İşletme kuruluş aşamasında kuruluş desteği adı altında 2000 lira değerinde herhangi bir geri ödemesi olmayan hibe sağlanmaktadır.
  • İşletme giderleri desteği alanında ise maksimum limiti 30 bin lira olan geri ödemeli bir destek de kişilere sunulmaktadır.
  • Kuruluş dönemi işletme içerisinde ihtiyaç duyulabilecek teçhizat giderlerinin karşılanması için de 18 bin liraya varan bir destek sağlanmaktadır.

KOSGEB cafe desteği kapsamında kadınların, şehit ve gazi yakınlarının, engelli bireylerin çok daha avantajlı koşullar ile süreçten faydalanmaları için gerekli olan destek kişilere sağlanmaktadır. Geri ödeme oranı ya da desteğin miktarı konusunda adı geçen bu kişilerin çok daha karlı bir biçimde süreci devam ettirmeleri mümkün kılınmıştır.

Desteğin sorunsuz bir biçimde alınması için KOSGEB cafe iş planı konusunda profesyonel destek almanız da mümkündür. Bu konuda ayrıca danışmanlık hizmeti veren farklı firmalar ve uzmanlar da bulunmaktadır.

Endüstriyel Uygulama Desteği Nedir?

KOSGEB danışmanlık desteği kapsamında hizmet alarak iş planlarının hazırlanmasından sonra desteği elde etmeniz sizin için çok daha kolay bir hal alacaktır. Bu süreç içerisinde elde edilecek destek ile endüstriyel gelişim ya da sanayi alanında millileşmenin sağlanması için de uygun ortam oluşturulmaktadır.

KOSGEB endüstriyel uygulama destek programı kişilere sadece bir kere hizmet vermektedir. Verilen başlangıç sermayesi konusunda kişilerin elde edecekleri destek oranı %100 olarak belirlenmiştir. Sınai fikirlerin mülkiyet haklarından başlayarak üretimin kalite konusunda belgelendirilmesine kadar her noktada üstün bir destek sağlanmaktadır.