KOSGEB Hibeleri Nelerdir? 2020

KOSGEB Hibeleri Nelerdir?

KOSGEB tarafından verilen hibeler ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi sağlanmaktadır. Bazı alanların desteklenmesine daha fazla önem verilmektedir. Örneğin teknoloji ve inovasyon alanında yatırım yapmak isteyen kişilerin özellikle destek gördüğü bilinmektedir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB destekleri hangi işleri destekliyor konu başlığı altında göz atılabilecek temel alanlardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Hayvancılık ( küçükbaş ve büyükbaş)
 • Kümes hayvancılığı ve yumurtacılık
 • Süt ve süt ürünleri üretimi
 • Pastanecilik, pirinç ve pirinç mamullerinin üretimi
 • Fırın ve unlu mamullerin imalatı
 • Çikolata ve şeker imalatı
 • Baharat, sos ve bitkisel çayların imalatı

Bu alanlar KOSGEB tarafından hibe ya da kredi sağlanan sektörlerin sadece bir kısmıdır. KOSGEB’in kendi sitesinden hangi alanlarda destekleme yapıldığı ile alakalı olarak ayrıca bilgi sahibi olma imkanını elde edebilirsiniz. KOSGEB destekleri birçok farklı alanı kapsamaktadır. Piyasanın yerli bir yapıya sahip olması için girişimcilere gereken bütün destekler sağlanmaktadır.

Destek Almak İçin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

KOSGEB destek şartları konu başlığı altında dikkate alınması gereken temel özellikler şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Yapılan desteklemelerden sadece küçük ve orta ölçekli firmaların faydalanmasına izin verilmektedir.
 • Kişilerin hibelerden faydalanması için 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Kredinin alınması için geçmişte ödenmemiş ve icra takibine düşmüş herhangi bir dosyanın da söz konusu olmaması lazımdır.
 • Belirli bir amaç için verilmiş olan maddi desteğin sadece belirtilen alanda kullanılmasına izin verilmektedir.
 • KOSGEB tarafından düzenlenmiş olan herhangi bir destek programında ne sebep ile olursa olsun ret alınmış ise kişilerin yeniden destek programlarına başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Destek programından yararlanmak için örgün eğitime devam etmemek gerekmektedir. Ayrıca okuma yazma bilme gibi bir koşul da bulunmaktadır.

KOSGEB başvuru şartları sonrasında kişilerin uyum sağlamaları söz konusu olursa muhakkak kurum tarafından verilen eğitimin alınması ve sertifika sahibi olunması gerekmektedir. Ancak bu  şekilde verilen hibe ya da kredi desteklerinden faydalanma imkanını elde edebilisiniz.

Arge Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

KOSGEB iletişim kanallarına en sık gelen soruların başında Arge desteği gelmektedir. Özellikle teknolojinin yerli bir doku kazanması için uygulamaya alınan desteklerde kişilerin alabilecekleri toplam geri ödemeli+geri ödemesiz destek tutarı 1 milyon liraya kadar çıkabilmektedir. KOSGEB giriş aşamasının tamamlanması ve başvuru koşullarının da yerine getirilmesi ile girişimcilerin istedikleri krediyi almalarının önünde herhangi bir engel bulunmayacaktır.

KOSGEB İzmir, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde bu yatırımların yapılmasına ayrıca önem vermektedir. Yapılan yatırımlara göz atıldığı zaman teknopark içerisinde yer alan bir arge alanı için KOSGEB tarafından sağlanan kira yardımı 30 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra teçhizat alımı gibi konularda da 150 bin liraya varan destekler sağlanabilmektedir.

Tanıtım ve Reklam Desteği

KOSGEB 2020 hibe alanları içerisinde en çok dikkat çeken bir diğer alan da reklam desteğidir. Sadece marka yaratma konusunda değil ülkemizde yaratılmış olan markaların tanınırlığının artırılması konusunda da kişilere birçok destek sağlanmaktadır.

KOSGEB faizsiz kredi 2020 senesinde hem belgelendirme hem de reklam desteği konusunda alınabilecek değerlendirilebilecek imkanların başında gelmektedir. Faizsiz olması kişilerin geri ödeme aşamasında zorluk çekmelerinin de önüne geçmektedir. KOSGEB kredi 2020 olanaklarından faydalanılması için kişilerin muhakkak geçmişte herhangi bir icra takibine düşmemesi ve kredi puanının yüksek olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kredi olanaklarından faydalanmanız mümkün kılınmaktadır.