Kredi Başvurusunun Reddedilme Nedenleri 2020

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakit akışını sağlamak adına kredi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gerekenler içeriğini sizler için araştırdık. Her insan hayatının belli dönemlerinde nakit ihtiyacına düşmüştür. Bu süreçte de bazı bankalar tarafından avantajlı kredi fırsatları sunulmaktadır. Özellikle ihtiyaç kredisi başvurusu ülkemizde ve dünyada sıklıkla yapılan bir başvuru türüdür. Çeşitli ihtiyaçların sağlanması adına bu tip krediler oldukça revaçtadır. Kredi başvurusunda gerekli evraklar sağlandıktan sonra da başvurduğunuz kredinin onay sürecine geçilir.

İhtiyaç kredisinin yanı sıra konut kredisi, iş yeri kredisi, araç kredisi gibi farklı kredi imkanları bulunuyor. Siz de içeriğimizde ihtiyacınıza uygun kredi başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken durumları bulabilirsiniz.

Kimler Kredi Başvurusunda Bulunabilir?

Kredi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gerekenler denildiğinde akla ilk başvuruyu yapacak olan kişilerin konumu gelmektedir. Buna göre kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin bir takım özelliklere sahip olmaları beklenmektedir. Bu özelliklerin de başında kişinin kredi notunun yüksek olması gelmektedir. Kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin ilk önce kredi notuna bakılması gerekiyor. Eğer kredi notunuz beklenenin üstündeyse kredi başvurunuz yüksek ihtimalle olumlu yanıt alıyor.

Bunun yanı sıra evli olup olmama durumu, aylık maaş miktarı, yapılan iş ve mezun olunan okul dahi başvuru sürecinde önem arz ediyor. Bu noktada sizin statünüze en uygun krediye başvuruda bulunmanız için yönlendirilebiliyorsunuz. Bankalar tarafından uygulanan kredi imkanlarının şartlarına uyum sağlayan herkesin de kredi için başvuruda bulunmasına izin veriliyor.

Kredi Başvurusunun Reddedilme Nedenleri

İhtiyaç kredisi başvurusu gibi kredi türlerine başvuracak olan kişilerin temiz bir kredi siciline sahip olmaları şart. Bunun için de özellikle adınızın kara listede olmamasına özen göstermelisiniz. Kredi ya da kredi kartı başvurularında kara listede bulunan isimler direkt olarak ret cevabı alacaklardır. Kara listeden çıkma süresi de yaklaşık olarak 5 sene olarak hesaplanmıştır.

Kredi başvurusunda bulunurken aynı zamanda gelir belgenizi de beyan etmeniz zorunludur. Gelir belgesi beyanı yapılmamış olan kredi başvuruları da direkt olarak olumsuz yanıt alacaktır. Gelir belgesinin yanında sigortanızın olduğuna dair çeşitli belgeleri de beyan etmeniz beklenmektedir. Yani bu süreçte sigortasız işte çalışan kişilerin de kredi başvuruları reddedilebilir.

Geçmişte yaşamış olduğunuz çeşitli ödeme problemleri de kredi başvurunuzda etki eden noktalardan biridir. Bu süreçte mutlaka kredi sicilinizin temiz olup olmadığını da kontrol ettirmeniz önem taşımaktadır.

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi başvurusunda bulunurken yukarıda da belirttiğimiz gibi sicilinize özen göstermiş olmanız bekleniyor. Bunun yanı sıra sizin ihtiyacınıza en uygun kredi türüne başvuruda bulunmanız da önem taşıyor. Aşağıdaki listede kredi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler maddelerini sizle için derledik:

  • İhtiyacınıza en uygun kredi türünü araştırıp ona göre başvuruda bulunmanız tavsiye ediliyor.
  • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvurularını yalnızca tek bir bankadan yapmaları öneriliyor. Birden fazla bankaya yapılan kredi başvuruları güven yaratmadığı gerekçesiyle olumsuz yanıt alabiliyor.
  • Çalıştığınız iş yerinizdeki sigortanın 3 ila 6 ay arasında yatırılmış olması da başvuru sürecinde önemlidir. Yani sigortalı bir işe yeni girmiş olan kişilerin başvurularında pürüzler çıkabilir.
  • Kredi başvurusunda bulunurken gerekli evrakların da düzenli ve eksiksiz bir şekilde beyan edilmesi bekleniyor. Belge eksikliği, kredi başvurularında kilit bir rolde bulunuyor.

Kredi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Kredi başvurusunda bulunurken bir takım evrakların da eksiksiz olarak beyan edilmesi isteniyor. İşte, kredi başvurusunda bulunurken beyan etmeniz istenen başlıca belgeler:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi
  • Başvurulan kredi türüne uygun ek belgeler

Ön Onay Alan Kredi Çıkar Mı?

Ön onaylı kredi çıkar mı sorusu internet ya da SMS aracılığı ile başvuru yapmış olduğunuz kredilerde sıklıkla dile getirilen soruların başında gelmektedir. Kişilerin internet üzerinden başvuruda bulunmalarının sonrasında banka olumlu ya da olumsuz ilk izlenim yanıtlarını gönderecektir. Ön onay alan kredi çıkar mı konu başlığı alında bankaların farklı prosedürleri olabilmektedir.

Banka Kredi Ön Onay Verdi Sonra Onaylamadı

Vakıfbank ön onaylı kredi konusunda meydana gelen sıkıntıların başında ön onayın kesinlik arz ettiğinin düşünülmesidir. Banka ön onayın herhangi bir kesinlik arz etmediği konusunda gerekli olan bilgiyi vermektedir. Kesinlik taşımadığı için şubeye giderek başvurunuzu belgeleriniz ile sağlamlaştırmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde kesin bir sonuca erişim sağlama imkanını elde edebilirsiniz.

Genel müdürlük kredi onayı söz konusu olduğu zaman kişilerin son aşamaya geldikleri anlaşılmaktadır. Genel müdürlükten de gerekli onay geldikten sonra kişiler kredilerini kısa sürede teslim alabilirler. Aşama aşama işlemlerin gerçekleştirilmesi denetleme konusunda herhangi bir sorun çıkmamasını hedef edinmiştir.

Vakıfbank Ön Onaylı Kredi Ne Demek?

Kredi kartı ön onay nedir sorusu ve kredi kapsamında ön onayın ne olduğu sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Müşterilerin internet üzerinden ya da SMS aracılığı ile başvurularını yaptıktan sonra yetkililer bu başvuruları hızlı bir biçimde dikkate almakta ve incelemektedir. Bir ön eleme olarak da düşünülebilir. Bariz bir kusur söz konusu değilse kısa bir süre içerisinde Vakıfbank şubelerine giderek kredi konusunda gerekli belgeleri yetkililere ileterek çekim işlemlerinize hız verebilirsiniz.

Kredi başvurunuza on onay verilmiştir. Sizi çalışmayı tercih ettiğiniz şubemize bekliyoruz mesajının gelmesi sizin şubelere davet edildiğiniz ve belgeler ile beraber başvurunuzu kesinleştirmeniz manasına gelmektedir. Bu aşamadan sonra belgeler ya da özel bir durum ile alakalı aksaklık meydana gelebilir ve kredi iptal edilebilir.

Ön Onaylı Kredi Veren Bankalar

Ön onay alan kredi çıkar mı sorusunun yanıtı %90 oranında olumlu bir biçimde yanıtlanmaktadır. Kişilerin ancak %10luk bir paydada reddedilmeleri söz konusudur. Ön onayın kesin sonuç olmadığının akılda bulundurulması gerekmektedir. Ancak genel müdürlükten gerekli olan yazı çıktıktan sonra kişilerin kredi çekmelerine izin verilecek ve para aktarımı sağlanacaktır.

İskanı Olmayan Daireye Kredi Çıkar Mı?

İskanı olmayan daireye kredi çıkar mı sorusu konut sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Kısa bir süre içerisinde kredi başvurunuzun iskansız bir daire üzerine olması durumunda reddedileceğinin farkında olmalısınız. İskansız eve kredi çıkar mı  senesi içerisinde konu ile alakalı en sık yöneltilen sorulardan biri olmuştur. İskanı olmayan dairelere kredi çıkması mümkün değildir.

Bir Evin İskanı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kat irtifakı olan daireye kredi çıkar mı sorusu kadar kişilerin iskanlı daireleri nasıl tespit edebileceği ile alakalı da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kat irtifaklı olan dairelere kredi çıkmaktadır fakat iskansız dairelerde bu durum söz konusu değildir. Yapı kullanma izin belgesi E-devlet üzerinden kısa bir süre içerisinde incelenebilmektedir. İskansız eve doğalgaz bağlanır mı sorusu ise olumsuz bir biçimde yanıtlanmaktadır. Kişilerin doğalgaz bağlatabilmesi için iskan dahilinde olmaları gerekmektedir. Aynı durum elektrik ve su aboneliğinde de söz konusudur.

Oturma Ruhsatı Olmayan Eve Banka Kredi Verir Mi?

İskansız eve kredi veren bankalar listesine bakıldığı zaman hiçbir bankanın iskanı olmayan dairelere kredi çıkartmadıkları görülmektedir. Bu konuda bankalar tarafından benimsenmiş olan ortak bir prensip söz konusudur. Bankalar kredi vermeden önce ekspertiz konusunda oldukça sıkı bir inceleme gerçekleştirmektedir. Tam da bu nedenle koşulları karşılamayan dairelerin kredi kapsamına alınma olasılığı daha da düşmektedir.

İskanı Olmayan Evin Tapusu

İskanı olmayan binaların tapusu ve dokümanlarının geçerli olmadığı bilinmelidir. Kişilerin kat mülkiyetini üzerine almaları için öncelikli olarak iskana tabi olmaları gerekmektedir. Bu kurallar birbirini bağlayıcı niteliktedir ve istisna uygulanması söz konusu değildir. İskanı olmayan daireye kredi çıkar mı konu başlığında kişilerin kredi koşullarından haberdar olmaları gerekmektedir. İskansız olan dairelerin son dönemlerde imar barışı ile beraber kayda alındığı görülmektedir. Fakat bu dairelerin kaç adetinin gerçekten oturulabilir nitelikte olduğu ile alakalı uzmanların endişelerinin bulunduğu da ayrıca dikkate alınması gereken noktalardandır. İskanı olmayan eve kredi veren bankalar konusunda araştırma yaparken aynı zamanda ödeme planları ve faiz oranları konusunda da bilgi almanız gerekmektedir.