KYK Geri Ödemeli Kredi 2020

KYK Geri Ödemeli Kredi Herkese Çıkar Mı?

KYK Geri Ödemeli Kredi herkese çıkar mı sorusu üniversite kayıtlarının yaklaşması ile beraber sıklıkla dile getirilmeye başlamıştır. Üniversitede okuyan öğrencilerin finansal açıdan desteklenmesi için Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen krediler ve burslar bulunmaktadır. Aynı şekilde farklı ilde okuyan öğrenciler için yurt da temin edilmektedir. KYK yurdu herkese çıkar mı? sorusu da kişilerin maddi durumlarına göre elemelerinin yapılmasından sonra çıkmaktadır

KYK Bursu Çıkma Olasılığı

Kişilerin burs alabilmesi için maddi durumlarının ortalamanın altında olması gerekmektedir. Kişilerin anne ya da babasının üzerine kayıtlı olan ev/araba/arsa/traktör gibi mal varlıkları bulunuyorsa bursa çıkma olasılığının oldukça düşük olacağının farkında olmalısınız. Hatta mal varlığı olan kişilerin burstan faydalanma imkanının olmadığı net olarak dile getirilebilir. Anne ya da babasını kaybetmiş kişilerin burs alma olasılığı çok daha yüksektir. Bu burslar maddi bir destek olarak sağlanmaktadır. Bu koşulların dışında dereceye giren öğrencilere herhangi bir koşul aranmadan gerekli olan burslar gönderilmektedir. Sadece devletten alınan bursların değil özel kurumlardan alınan bursların da dereceye giren öğrenciler için oldukça faydalı olacağı belirtilmelidir. KYK bursu 12 ay mı veriliyor sorusu da ilk defa burs alacak kişiler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Burslar 12 ay boyunca kesintisiz yatmaktadır.

Öğrenim Kredisi Nedir? Geri Ödemeli Mi?

Öğrenim kredisi bursa alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Başvuran herkese verilmektedir. Bu konuda herhangi bir koşul söz konusu değildir. Kredi isteyen kişilere şart ve koşul gözetmeksizin devlet bu yardımı sağlamaktadır. Fakat okulun bitmesi ile beraber kredilerin geri ödemesini yapmanız gerektiği de ayrıca altı çizilmesi gereken detaylardan bir diğeridir. İşe başlama konusunda sıkıntı yaşarsanız 2 senelik bir erteleme imkanı bulunmaktadır. Kredi konusunda dikkate alınması gereken bir diğer husus da lisans eğitimi kapsamında burs/kredi alan kişilerin yüksek lisansta devletten destek alma imkanı yoktur. KYK burs ne zaman kesilir? 2020 senesi içerisinde mezun olacağınız yaz ayında kesilecektir. Burslar haziran ayında krediler ise ağustos ayında kesilmektedir.

KYK Geri Ödeme Hesaplama

KYK geri ödemeli kredi herkese çıkar mı? sorusu kadar dikkatle araştırılan bir diğer konu da geri ödeme hususudur. Geri ödeme ve ödeme erteleme işlemleri e-devlet üzerinden kısa bir süre içerisinde öğrenilmektedir. Ödeme erteleme aşamasında ödeyeceğiniz tutarın faiz ile beraber size sunulacağının da farkında olmalısınız. Dönemsel olarak gelen aflardan faydalanarak daha makul fiyatlı bir biçimde ödeme imkanını da yakalayabilirsiniz. Bu konuda vergi dairelerinden gerekli yardımı alabilirsiniz. KYK kredi borcu erteleme faizi konusunda en net bilgileri bu dairelerden alabilirsiniz. Öğrenim kredisi geri ödeme planı kişilerin maddi durumlarına göre esnek olarak belirlenmektedir.

KYK Resmi Sitesi