Madde Madde Bitcoin Rehberi 2020

Bitcoin Geçmişi

Bitcoin en büyük kripto para birimi olarak tarif edilmektedir. İlk olarak 2009 yılında piyasaya çıktığı ve en çok işlem gören kripto para birimi olduğu bilinmektedir. Kripto para birimi kavramının bir uygulaması olan Bitcoin, 1998’de Wei Dai aracılığıyla cypherpunks posta listesinde yayımlandı. Dai, merkezi bir otorite ile değil de, paranın üretimi ve dağıtımı işlemlerini kontrol edebilmek için kriptografi kullanan yeni bir para türü önerdi. Daha sonra 2009 yılında, Bitcoin spesifikasyonu ve biçim kanıtı Satoshi Nakamoto aracılığıyla bir kriptografi posta listesinde açıklandı. Sonrasında Resmi Bitcoin açıklayıcısı olan Satoshi Nakamoto, 2010 yılının sonlarında kendisi hakkında pek bir şeyler söylemeden projeden ayrıldığını belirtti.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Ödemeler, bir kullanıcıya ait bilgisayarda veya mobil cihazda bulunan bir Bitcoin Cüzdanı Uygulaması vesilesiyle yapılır ve bir kişinin ödemeyi bitirmek için ‘gönder’ seçeneğine basmadan evvel alıcıya ait Bitcoin adres bilgilerini ve ne kadar ödemede bulunacağının tutarını girmesi gerekir.

Bitcoin Madenciliği

Yeni bitcoinlerin yaratılması, internet ortamında “madencilik” olarak isimlendirilen rekabetçi fakat bir merkeze bağlı olmayan bir süreçle meydana getirilir. Madencilik işlemini yapan bu kişilere Madenci denir. Bitcoin madencileri, bazı spesifik donanımlar kullanmak suretiyle işlemleri yapar sonrasında ağı güvence altına alır ve karşılığında ise yeni bitcoin toplarlar. Bitcoin protokolü de, yeni çıkarılan bitcoinlerin sabitleşmiş bir oranda meydana gelmesini sağlar, bu şekilde bitcoin madenciliği süreçleri oldukça rekabetçi bir uğraş haline dönüşür. Bitcoin madenciliğini geliştirmeye dair çabaların şu anda devam ettiği tahmin ediliyor.

Bitcoin Güvenliği

Saldırganlar Bitcoin ile ilgilenen sitelerin peşine düştüğü için, Bitcoin ağının güvenliği ve Bitcoin borsaları arasında önemli bir bağ bulunur. Bir çok Bitcoin kaynağına göre, Bitcoin protokolü içinde kimsenin, Bitcoin ağı kullanan bir kullanıcının hileli bir biçimde para yarattığını yahut işlemler yaptığını gösteren kritik bir güvenlik açığı bulunamamıştır. Bununla birlikte, söz konusu sanal para biriminin ortaya çıktığından beri çeşitli Bitcoin kripto para birimi borsaları tarafından bir çok ödün verildi dolayısıyla süreç içerisinde bir Bitcoin’in değeri arttığı müddetçe, borsaları kullanma riskinin de arttığı söylenebilir.

Bitcoin Madenciliği Hala Kazançlı Mı?

Normal şartlarda Bitcoin madenciliğinin karlılık durumuna etki eden pek çok maliyet kalemi bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Pooling.com üzerinden yapılan bir analizde bu maliyet kalemleri incelenerek önemli bilgiler verildi. Maliyet kalemleri incelendiğinde elektrik giderlerinin bölgesel farklılıklara göre değişkenlik gösterdiği için, uzun vadeli maliyet hesaplamalarında bu gider kaleminin ciddi bir maliyet kalemi olarak bölgesel bir hesaplama ile gerçeğe yakın bir düzeyde tespit edilmesi gerektiği sonucu kolaylıkla anlaşılıyor. Madencilik işlemleri için önemli olan başa baş noktasını belirleyebilmekte.

Çünkü madencilik faaliyetinin kurulması ve devam ettirilebilmesi başa baş noktasının tespit edilerek bu nokta için üretilmesi gereken minimum kripto para miktarının belirlenmesi ile mümkün hale geliyor. Örneğin 2.000 dolarlık bir maliyetle kurduğunuz madencilik sisteminden günde 5 dolar kar elde ediyorsanız sisteminizin 400 gün aktif olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. Ancak daha önce de belirtildiği gibi elektrik maliyetlerine göre bu sistemin maliyetleri artabilir. Böyle bir durumda da günlük olarak elde edilmesi gereken kar tutarı artacaktır.

Bitcoin Madencilik Stratejisi

Son yıllarda madencilik havuzlarında çok önemli bir artışın meydana geldiği gözlemleniyor. Bu konuda pek fazla dikkat çeken husus ise; en son gelişmiş teknolojilere sahip cihazların bağımsız bir şekilde üretim yapanlarca satın alınmasına rağmen, bu cihazların aslında daha önceki tarihlerde üretici birkaç firma tarafından kullanılıyor olduğuna dair söylemlerin gün yüzüne çıkması. Bu duruma örnek olarak da Bitmain’a yönelik olarak yapılan eleştiriler gösterilebilir. Bitmain’e daha önce yapılan eleştirilerin en ileri seviyedeki Bitcoin üretim ekipmanlarının kendi üretim alanlarında kullanıldığı ve bu cihazların piyasaya sürülmeyerek eski model ürünlerin satışının yapıldığı şeklinde olmuştu.

Kripto alanında madencilik yapıyorsanız ayrıntılara dikkat etmeniz son derece önemlidir. Her değişkenin kuşkusuz üretim verimliliğine, karlılığa ve maliyetlere doğrudan etki ettiği bilinen bir gerçek. Bu nedenle, madencilik yapılacaksa doğru ekipman seçimi yapılmalı, elektrik maliyetleri de dahil olmak üzere gider hesaplamaları doğru şekilde belirlenmeli ve ayrıca madencilik yapılacak platform da doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Madenciliğe başlamadan önce mining konusu hakkında detaylı bilgi toplanması ve ciddi bir araştırma yapılması, işlem sırasında büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sisteme girmeden önce yapılan uzun ön çalışmalar ve planlamalar, madencilik işinden ciddi gelirler elde etmenize yarar sağlayacaktır.