Ortak ATM Kullanımı Nedir?

Ortak ATM Kullanımı Nedir?

Bildiğimiz üzere bazı istisnalar hariç her banka kendi ATM şubesini kurmaktadır. Bölgedeki müşteri sayısına göre bankalar belirli yerlere ATM açarak müşterilerini memnun etmeye çalışırlar. Ancak bazı durumlarda müşteri fazla olursa ATM’ler yetersiz kalabilir. Örneğin;

  • ATM şubesinde yeterli para bulunmaması,
  • ATM şubesinde para çekme ya da yatırma sırasında paranın ATM şubesine takılması,
  • ATM şubesinin geçici süreyle elektrik ile olan bağlantısının kesilmesi,
  • ATM şubesine karttan hariç farklı cisimlerin sokulması ya da sıvı bir madde dökülmesi olabilir.

Yazdığım bu durumlar sebebiyle ATM cihazları arıza verebilirler. Fakat acil olan durumlarda insanlar çaresiz kalabilir. Bundan dolayı başka bankanın ATM şubesine giderek paralarını çekebilir veya yatırabilirler. Başka bankanın ATM şubesinden yapılan işlemler için ortak ATM adı verilir. Yani bankalar pilot ATM şubeleri ile farklı bankaların işlemleri için kullanılmasına olanak sağlar. Bu da kullandığı bankanın ATM şubesini bulamayanlar veya yaşanan bir arızadan dolayı kullanamayanlar için harika bir fırsattır.

Ortak ATM Kullanım Bedelleri Nelerdir?

Bunu söylemekte üzülüyoruz ki ortak ATM şubelerinin kullanımları ücretsiz değildir. Yani kendi bankanızın işlemini başka bankanın ATM şubesinden yaparsanız, kendi bankanız sizden komisyon ücreti alır. Bunlardan ayrı olarak her bankanın kendi belirlediği komisyon bedeli vardır yani her bankada komisyon bedeli farklılık gösterebilir. Fakat genellikle alınan en düşük komisyonun Ziraat Bankası tarafından alındığını belirtebiliriz. Devlet bankası olmayan özel bankalar çekilecek miktar ya da yapılan işleme bağlı olarak daha yüksek komisyon bedeli alabilirler. Yasal olarak alındığı için bu komisyonları müşterinin geri alması gibi bir olay ihtimali bulunmaz.

Ortak ATM Şubelerinde Kart ya da Paranın Sıkışması

Özellikle acil durumlarda kullanılan ortak ATM şubeleri müşterilere iyi bir avantaj sağlar. Fakat her bankanın ATM şubesinde olabileceği gibi ortak ATM şubelerinde de para sıkışması ya da kart sıkışması gibi arızalar yaşanabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız ortak ATM şubesinde kart kaldıysa kartı aldığınız bankayı, eğer paranız ATM şubesinde kaldıysa ATM şubesinin bağlı olduğu banka aranmalıdır. Kartınız kaldıysa bankanızı aradığınızda kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Fakat paranız kaldıysa ATM şubesindeki paranın sayılabilmesi için ATM şubesinin bankasını aramalısınız. Onayınız alındıktan sonra alınan tutar size iade edilecektir.

erdemli escort