Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Oluşturulur? 2020

Günümüzde sanal kart ibaresini bir kez de olsa duymuşsunuzdur. Çünkü internetten yaptığınız alışverişlerinizde size çok fazla avantaj sağlayan bir karttır. Haliyle durum böyle olunca sanal kart ile ilgili çok sayıda soru sorulmaya başlanmıştır. Bu yazımızda sık sorulan bu soruların cevabını sizlere hazırlamaya çalıştık.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, çoğumuzun sık sık alışveriş yaptığı internet ortamında kredi kartları yerine geçebilme özelliği ile yapılmış olan bir karttır. Bu kartlar, bankanın sisteminde kredi kartı olarak gözükmesine rağmen gerçekte fiziksel olarak böyle bir kart yoktur. Fiziksel olarak bir kart olmamasına rağmen, diğer kredi kartları gibi limite, kredi kartı numarasına ve son kullanma tarihine sahiptirler.

Sanal kredi kartı kullanmanın tüketiciye çok fazla sayıda avantajı vardır. Limiti isteklerinize göre değiştirebilme en önemli avantajlardan biridir. Bu özelliği, uzun süreli sanal kart kullanıcıları, alışverişlerini tamamladıktan limitlerini sıfırlayarak kendilerini güvende tutarlar. Bu sayede kart numaranız başka birinin eline geçse bile alışveriş yapması mümkün olmayacaktır. Ayrıca bankaların sanal kartı ücretsiz bir şekilde sunması diğer avantajlardan biridir.

Sanal kart, isimden de belli olduğu gibi alışveriş merkezlerinde, mağazalarda ve restoranlarda kullanılmaz. Sadece pos cihazı lazım olmayan internet işlemleri gibi platformlarda kullanabilirsiniz

Sanal Kredi Kartı Veren Bazı Bankalar

  • Garanti Bankası

Sanal kart garanti oluşturmak içim öncellikle Garanti BBVA İnternet Bankacılığı veya Garanti BBVA Mobil uygulamasına girmeniz gerekmektedir. Bu platformlar üzerinden sanal kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru adımında önünüze gelen seçenekte eğer hesap seçerseniz Sanal Kart, hesap yerine kredi kartı seçeneğini işaretlerseniz Sanal Kredi Kartı isteğinde bulunmuş olacaksınız.

Eğer sanal kart çıkartmışsanız, diğer garanti bankası hesaplarınızdan bu karta para aktarmanız gerekecektir. Fakat sanal kredi kartı çıkartmışsanız, bu seferde kredi kartı bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bu kartın limitini alışverişten önce kendiniz belirleyebilir, alışverişinizi tamamladıktan sonra kartın limitini 1 kuruşa kadar düşürebilirsiniz

  • Ziraat Bankası

Diğer bankalar gibi Ziraat Bankası’ da sanal kart ziraat hizmetiyle karşımıza gelmektedir. Bu bankaya ait internet şubesinde tanımlı olan banka kartınızı, kredi kartı uygulamasına bağlı olarak fiziki bir kart bulunmamak şartıyla kredi kartı numarası alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yıl içinde alabileceğiniz maksimum sanal kart sınırınız 10 adettir. Bunların dışında diğer bankalar gibi sizde sanal kredi kartınızın limitini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

  • İş Bankası

İş bankası kart sahipleri de istedikleri zaman iş bankası sanal kredi kartı sahibi olabilirler. Her bankada olduğu gibi internet bankacılığı ya da mobilden, bankaya gitmeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mobil bankacılığa girdikten sonra Kredi Kartlarım sekmesine giriniz. Burada karşılaşacağınız sanal kredi kartlarım bölümüne tıklayarak yeni sanal kredi kartınızı oluşturabilirsiniz. Harcama yapılabilmesi için gereken kredi kartı bilgilerinizi eklemeyi unutmayınız.

  • Akbank

Güvenli alışverişin özgürlüğünü doyasıya yaşamanız için Axess Sanal Kart hizmetinizde. Akbank’tan alacağınız sanal kart ile limitinizi kendiniz belirleyebilir, harcamalarınıza bağlı olarak chip-para kazanabilir, taksit olanaklarından faydalanabilir ve internetten yaptığınız tüm alışverişleri rahatlıkla takip edebilirsiniz. Ayrıca şubeye gitmeden Akbank mobil ya da internet bankacılığından bu kartı oluşturabilirsiniz.