Garanti Bankası Dış Ticaret Finansmanı Hakkında Bilgiler

Garanti Bankası Dış Ticaret Finansmanı Hakkında Bilgiler

Birçok alanda işletmecilere büyük imkânlar sağlayan Garanti Bankası gerek Kredi alanında gerekse kefil olma alanında her gün farklı bir yenilikle karşımıza çıkmaktadır. Garanti Bankası referans ve teminat mektupları dışında işletmecilerin yurtdışı ticaret yapmasına imkân sağlayan dış ticaret finansmanı uygulanmaktadır. Bu uygulamayla işletmeler ve şirketler yurtdışında güvenilir bir şekilde ticaret yapabilecektir. İthalatçı tarafından düzenlenen ihracatçıya verilen vadenin zamanında ödeneceğinin garantisini yapılacağını belli eder. İhracatçı isterse alacağı parayı vadesinden önce ithalatçıdan ithalatçının Bankası’ndan tahsil edebilme imkânına sahiptir.
Türkiye’de eximbank tarafından düzenlenmektedir. Türk eximbank tarafından bankalar aracılığıyla ihracat taahhütü karşılığında kullandırılan kredi Bakanlar Kurulu tarafından kullandırılmaktadır. Döviz veya Türk lirası şeklinde kısa vadeli ihracat kredileri olarak kullanılmaktadır.

Garanti Bankası dış ticaret finansmanı uygulamasını Türk eximbank aracılığıyla yapmaktadır. Yurtdışında ticaret yapmak isteyen işletmecilere kefil olarak onların daha rahat ticaret yapmasını sağlamaktadır. Özellikle yurtdışında ticaret yaparken farklı ülkelerdeki iki şirketin birbirini tanımamasından dolayı birbirlerine karşı güvenli olmamaktadır. Garanti Bankası bu teminatı sağlayarak ülkemizdeki işletmelerin yurtdışında rahat bir şekilde ticaret yapmalarını sağlayarak işletmelere yardımcı olmaktadır. Garanti Bankası yurtdışında döviz şeklinde ticaret yapan işletmelere Türk eximbank aracılığıyla Kredi sağlamaktadır. Bu kredileri işletmeler kullanarak yurt dışında daha aktif bir ticaret hacmine ulaşmaktadır.

Garanti Bankası dış ticaret finansmanı İthalat ve ihracat işlemleri şu şekilde gerçekleşmektedir:

Mal mukabili

İthalatçının satın aldığı malların gümrükten geçtikten sonra ücretini ödeme durumdadır. Bu durumda herhangi bir risk olmadığından dolayı en fazla kullanılan ithalat ve ihracat işlemleri arasında gerçek arasında yer almaktadır.

Peşin ödeme

İthalatçının mallar gümrükten geçmeden alıcıya banka aracılığıyla peşin ödeme yapması durumudur. Burada banka aracı görev üstlendiğinden dolayı ithalatçı herhangi bir durumda zor durumda kalmamaktadır.

Akreditif

İthalatçının Bankası tarafından düzenlenen alınan mal ve hizmetin belirli koşullarda geldiği takdirde satıcıya belirli bir miktarda ücretin ödeneceğini garantileyen belgelerdir. İthalatçı ve ihracatçı arasında Garanti Bankası aracı görevini üstlenmektedir. Hem ithalatçının hem de ihracatçının haklarını koruma altına almaktadır.

İhracat akreditif iskontosu

İhracat firmanın alacak parayı vadesinden önce Garanti Bankası’ndan alması durumdadır. Bu durumda ihracatçı firma bir an önce nakit ihtiyacını karşılamak karşılayabilmektedir.

Vesaik mukabili

İthal edilen malın teslim alınması ile ilgili belgelerin hazırlanmasından sonra alıcının Garanti Bankası aracılığıyla malını alması durumdadır. Ürünler ücret ödenmeden alınamayacağından dolayı satıcı şirketin riskli azaltmaktadır.

Garanti Bankası dış ticaret finansmanı yöntemi ile yurt dışından ithalat yapan ülkemizdeki işletmelerin ticari ilişkilerini garanti altına almaktadır. Bu sayede işletmeler daha rahat ticari işlemler yapılabilmektedir.