fbpx

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir? 2020

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?

Esnaflara yardımcı olabilmek amacıyla Halk Bankası birçok alanda esnaflara uygun faiz oranlarıyla kredi verilmektedir. Bu kredilerin amacı Küçük işletmelerin daha fazla kurumsallaşması ve finansman açıdan daha fazla güçlenmesine sağlamaktır. Esnaf kefalet kredileri esnaf ve Sanatkârlar odasına üye olunarak anlayabileceği gibi üye olmadan da alınabilmektedir. Halk Bankası esnafların her türlü ihtiyaçlarını sağlayabilmek için esnafların bütçesine uygun oranda Kredi vermekte ve uygun koşullar altında ödeme imkânları sunmaktadır. Esnafların gelir seviyesine göre vade seçenekleri sunarak esnafların zorlanmadan Kredi ödemelerini sağlamaktadır. Normal kredileri bakarak oldukça düşük faizli olan esnaf kredileri esnafların nakit ihtiyaç sıkıntılarını gidermelerini sağlamaktadır.

Esnaf kefalet kredileri kimler faydalanabilir?

Öncelikle esnaf ve sanatkâr olduğunu belirten ve bunu kanıtlayan herkes alabilmektedir. Başvuru işlemleri Kooperatifler aracılığıyla yapılabileceği gibi direkt olarak Halk Bankasına da yapılabilmektedir. Kooperatifler aracılığıyla yapılan başvurularda Öncelikle Kooperatife üyelik söz konusudur. Üye olunduktan sonra kooperatif sizin işletmelerinizin mali durumu hakkında inceleme yapacaktır ve Halk Bankasına kefil olabileceği miktarı belirtecektir. Halk Bankası tekrardan kooperatifin müracaatı üzerine sizlerin mali durumunuzu incelemekte ve kredi müracaatını 15 gün içerisinde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Kabul olunan kredileri istediğiniz zaman isterseniz tamamını isterseniz parça parça çekebilirsiniz. Esnaf ve sanatkârlar kooperatifliğine üye olmaksızın yapılan esnaf kefalet kredileri şu şekilde yapılmaktadır:

Öncelikle maliye durumunuzu, esnaf olduğunuzu kanıtlayan belgeleri Halk Bankasına getirerek müracaat edeceksiniz. Halk Bankası gerekli incelemeleri yaparak sizlerin mali durumunuz da herhangi bir sıkıntı olup olmadığını inceleyecektir. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmaması durumunda sizlerden kefil istemektedir. Kefillik üzerine sizlerin işletmelerinizin mali büyüklüğüne göre 50 bin TL’ye kadar kredi verebilmektedir.

Halk Bankası esnaf kefalet kredileri 4 paketten oluşmaktadır. Bunlar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kooperatifleri kefaletiyle krediler, Esnaf ve Sanatkârlar Odası kooperatif ve kefalet olmaksızın krediler, sıfır faizli esnaf kredileri ve halk esnaf destek paketi şeklinde olmaktadır.

Esnaf ve kefaletler kredisi faiz oranı yüzde dörtten başlamaktadır. Esnafların çekmiş olduğu kredi miktarı ve vadesinin özellikleri göz önüne alınarak Halk Bankası şubesi tarafından belirlenen en uygun faiz oranlarında krediler verilmektedir. Esnaflar ister kredilerine üç ayda bir ister dört ayda bir isterlerse altı ayda bir ödeme vadesinde bulunabilirler.

Esnaf Kefalet Kredisi
Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Esnaf ve Sanatkârlar Odası kendisine üye olan esnaflara kefil olarak Halk Bankasından esnaflar için kredi çekme imkânı sağlamaktadır. Uygulamasını devlet destekli yaptığı için esnaflar aşırı miktarda faizli kredi çekmemektedir. Düşük faizli kredileri çekerek daha fazla ticaret işlem hacimleri gerçekleştirebilmektedir. Arada kalan faizi ise Devlet, Halk Bankasına kendisi ödemektedir. Esnaflar bu şekilde düşük faiz oranında kredileri çekmektedir ve daha fazla büyüme sağlamaktadır.

Esnaf ve Sanatkârlar  Odası Kefalet kooperatifi kredi hesaplamalarına geçmeden önce esnaflara nasıl Esnaf ve Sanatkârlar Odası aracılığıyla kredi çekebileceği hakkında bilgiler verelim:

Öncelikle bulunmuş olduğu bölgede Esnaf ve Sanatkârlar Odası kooperatifçiliği ne yazılı olarak başvurarak müracaat etmektedir. Müracaatlar 15 gün içerisinde değerlendirilerek esnaflara kabul veya ret şeklinde cevap gelmektedir. Kabul edilen esnaflar Kooperatifler aracılığıyla Halk Bankasından kredi çekebilmektedir. Kredi miktarının belirlenmesi durumunda ise öncelikle Kooperatifler kendi üyelerinin mali durumlarını, yıllık vergi levhaları ve ticaret hacmini göz önüne alarak bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda işletmelerin ve esnafların yıllık olarak cirosunun ne kadar oldu belirlenmektedir. Karşılığında kooperatifler Halk Bankasına ne kadar krediye kefil olabileceğini yazılı olarak belirterek müracaat etmektedir. Halk Bankası Kooperatifler aracılığıyla kredi çekme isteğinde bulunan esnafın mali durumunu, borcunun olup olmadığını, yıllık bilançosunun ne şekilde olduğunu araştırmaktadır. Herhangi bir sorun olmayan esnafların Kredi cevaplarını kabul etmekte ve yazılı olarak kooperatiflerine göndermektedir.

Esnaflar gelen cevabı kooperatif aracılığıyla almakta ve Halk Bankasına giderek gerekli prosedürlerini uygulamaktadır. Daha sonra da kredisini ister hepsini isterse parça parça istediği zaman çekebilmektedir.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası kredi hesaplama durumunda müracaat edenin esnaf ya da sanatkâr olup olmadığı incelenmektedir. Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı bulunmak şartı aranmaktadır ve kooperatifin sınırları içerisinde esnafın ikamet edip etmediği saptanmaktadır.

Ayrıca üyelerinin başka bir kooperatif üyesinin olmaması gerekmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar Odası kredi hesaplama da esnafın vergi levhalarındaki cirolarını gözü önünde bulundurmakta herhangi bir ipoteğinin olup olmadığına bakmaktadır. Yıllık olarak ne kadar finansmanı olduğu araştırmaktadır. Yani esnafın ne kadar krediyi karşılayabileceği saptanmaktadır. Bunun üzerine de kooperatifler Halk Bankasına esnaf adına müracaat etmektedir.

Detaylı Bilgi : Tıklayın