Öğrenciler İçin Eğitim Kredisi Nasıl Alınır? 2020

Öğrenciler İçin Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrencilerin Eğitim Kredisi kullanabilmek için illa da en az 10 yıllık meslek hayatını geride bırakmış olmanız gerekmiyor. Özellikle ikamet ettiği ilin dışında bir okul kazanmış geleceğin iş sahibi her üniversite öğrencisi zaman zaman geçinmekte ya da okumakta zorluklarla karşılaşabilmektedir.

İşte bu durumlarda bankalar giriyor devreye ve geleceğini inşa etmeye çalışan tüm öğrenciler için eğitim kredisi imkanları sunmaya başlıyor. Burada tek dikkat edilmesi gerek husus kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ki zaten üniversite eğitimi için başlangıç yaşı da genellikle 18 ile 20 yaş arasında değişkenlik göstermektedir.

Peki Eğitim Kredisi için gerekli şartlar hangileridir?

Bankalar kendi kararları dahilinde faiz oranları uygular ve eğer birey bu kredilerden faydalanmak istiyorsa kampanyaları takip etmesi gerekmektedir.

Genel olarak aranan şartlar

  • T.C. vatandaşı olması,
  • 18 yaşını tamamlamış olması,
  • Kredi notunun düşük olmaması,
  • En az 3 aylık sigorta girişinin öncesinde yapılmış olması,
  • En az 1 teminat göstermesi,
  • Gelir sahibi olmayanlar için taşınmaz mülkün ipotek belgesi gerekmektedir.

Hangi şartlar kredi almayı kolaylaştırır

Aile üyelerinden en az birinin düzenli bir maaş aldığına dair döküm,

Staj ya da yarı zamanlı bir çalışma varsa buna dair iş yerinden alınan evrak kredi almanızda işinizi kolaylaştıracaktır.

Hangi bankalar uygun şartlarda Eğitim Kredisi vermektedir?

Eğitim kredisi olarak bu akımın en öncü liderlerinden biri olan Ziraat Bankası; nüfus cüzdanı, başvuru formu ve öğrenci belgesi ile birlikte 36 aya kadar vade uygulayarak tüm öğrencilere destek vermektedir.

Ayrıca özel sermayeli bankalar olan Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Odeabank ve ING Bank da tıpkı Ziraat gibi eğitim ve ihtiyaç kredileri olarak desteklerini sunmaktadır. Yapı Kredi 48 ay vade ile 50.000 TL’ye kadar kredi verebiliyor iken diğer bankalar  30.000 TL’ye kadar yine 48 ay vade seçeneği ile öğrencilere her bakımdan destek olup yanlarında olmaya devam edecektir.

Detaylı Bilgi için: https://kygm.gsb.gov.tr/ogrenimkredisi