Teminat Ve Referans Mektupları Nasıl Alınır? 2020

Teminat Ve Referans Mektupları Nasıl Alınır?

Birçok alanda işletmecileri büyük yardımları olan Garanti Bankası bu yardımlarına bir yenisini eklemektedir. Nakit kredi olsun ya da başka alanda olsun işletmecilerin her zaman yanında olmaktadır. İşletmecilere işlerinde yardımcı olabilmek için Teminat mektubu ve referans mektupları vermektedir.

Teminat mektupları ve referans mektupları ne işe yarar?

Teminat ve referans mektupları, işletmecilerin herhangi bir işte kendilerini güvence altına alarak Ticaret yapmasını sağlamaktadır. Yurt içinde veya yurt dışında yerleşik tüzel ya da gerçek kişiler için bir malın teslimi, bir borcun ödenmesi ya da bir işin tamamlanması gibi konularda söz konusu yüklemin yerine getirilmemesi halinde belirli bir miktarın ödeneceğini garantileyen Kredi uygulamalarıdır.

Teminat referans mektupları
Teminat Ve Referans Mektupları

Teminat referans mektupları çeşitleri nelerdir?

Avans teminat mektupları, geçici ve kesin teminat mektupları, gümrük idarelerine verilecek mektuplar olarak sınıflandırılmaktadır. Teminat mektupları sayesinde işletmeler yurt içinde ve yurt dışında kendilerine daha güvenli hissederek Ticaret yapmaktadır. Özellikle birbirini tanımayan işletmeler güvenilir kefil istemektedir. Kefil isteme durumunda Garanti Bankası’ndan teminat ya da referans mektuplarını alarak Ticaretlerini güvence altına almaktadırlar. Hem ticaret yapan işletmeler hem de alacaklı işletmeler kendilerini garanti altına alarak iş yapmaktadırlar.

Garanti Bankası teminat ve referans mektupları kimlere verilir?

Öncelikle Garanti Bankası’nda yeteri kadar portföyü olan Garanti Bankası müşterilerine verilmektedir. Teminat ve referans mektupları için üç tarafının olması gerekmektedir.

Bu taraflar şunlardır: Birincisi Garanti Bankası , ikincisi garanti alan yani muhatap ile eylemi gerçekleştiren tüzel veya gerçek kişidir. Garanti Bankası teminat ve referans mektupları verirken mektupları isteyen kişinin bankada yeterince portföyünün olup olmadığına artmaktadır. Teminat ve referans mektupları yurt içinde veya yurt dışına verilebilmektedir

Teminat mektupları her alanda yapılan ticareti kapsarken referans mektupları genelde İnşaat ve taahhüt işleri ile uğraşan kredili müşterilere yönelik düzenlenmektedir. Şimdi teminat mektupları ve referans mektuplarının özelliklerine bakalım:

Teminat mektupları mektubu isteyen açısından Garanti Bankası’nın ödeme taahhüdü desteğini alarak işe girmesini sağlar. Muhatap açısındansa işin tamamlanmaması halinde tazminat alma güvencesi sağlar. Bu durumda muhatap alacağı paranın garantisini almaktadır. Lehtar ise Garanti Bankası’nın güvenli alarak daha fazla yatırım yapabilmektedir.

Referans mektupları

İnşaat taahhüt işlerini ile ilgili mektuplardır. Garanti Bankası Genel müdürlüklerince hazırlanan mektuplardır firmaların talepleri üzerine gönderilmektedir. Referans mektupları Türk Lirası veya yabancı para üzerinden düzenlenebilir. Referans mektuplarının amacı yine teminat mektupları gibi hem lehtarın hem de muhatabının paralarını güvence altına alınmasını sağlamaktır.

Garanti Bankası teminat ve referans mektupları ile hem lehtarın hem de muhatap alıcının alacaklarını garanti altına almaktadır. Bu yönüyle de ticaretin hızlı olmasını sağlamaktadır.