Trafik Sigortası Hesaplama 2020

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik sigortası araçlar için mecburi olarak yaptırılması gerekilen amacı daha çok verilen zararlarda bedenen ve mali anlamlarda ortaya çıkacak zararları teminat altına almaktır. Zorunlu olarak yaptırılan trafik sigortası her sene mutlaka yenilenmek zorundadır. Bu sigorta türü açık bir şekilde kanunda düzenlenmiştir. 

Trafik Sigortası Fiyatları

Yapılması zorunlu olan trafik sigortası kaza durumlarında karşı tarafın malına ya da canına verilen zararları kusur oranına göre değişerek kısmen ya da tamamen karşılamaktadır. Uygulanan trafik sigortası ülkemizde yaygın olarak kullanılan sigorta çeşitlerinden biridir. Kara yoluna çıkan bütün araçların yaptırması zorunlu olan trafik sigortası araçta bulunması zorunlu olan belgelerden birini oluşturmaktadır. Trafik sigortası aslında diğer anlamıyla bir tür sağlık sigortası örneğidir karayollarında seyretmek dolan araçların üçüncü kişilere vereceği zararları karşılamak üzere yaptırılan trafik sigortası kazalarda doğan manevi tazminat isteklerini karşılamaz.

2020 Trafik Sigortası

Trafik sigortasında sigortalı olan kişi trafik kanununda yer alan işletendir. Hukukta geçen araç işleteni aracın sahibi olabileceği gibi başka bir firmada olabilir. Trafik sigortası işleten kişinin adına düzenlenir. Bu nedenle trafik sigortası poliçenin üstünde yazan kişiye kayıtlıdır.

Güncel Trafik Sigortası Ücretleri

Trafik sigortası mecburi yaptırılması gereken bir sigortadır.Teminat limiti ve tavsiye primi hazine müsteşarlığınca belirlenmektedir.2009 senesinden beri ödenecek primler sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Primler aracın türüne göre yani otomobil otobüs veya motosiklet gibi araçlara göre değişiklik gösterir. Primler aynı zamanda aracın ticari olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. Aracın kayıtlı olduğu yere göre değişiklik gösterir. Trafik sigortası bir süre için düzenlenmektedir primi peşin olarak ödenir sigorta poliçesi makbuz yine de geçmektedir.

Trafik poliçesiyle beraber verilen trafik pulları elektronik ortamda takip edilmesi nedeniyle 2011 senesinden beri kaldırılmıştır. Sigortalı olunan dönemde ortaya çıkan hasarlar bir sonraki yıl ödenecek primler de etkiler. Oyun herhangi bir hasar ya da kaza meydana gelmezse bir sonraki dönemin sigortası için hasarsızlık indirim uygulanmaktadır. Bu indirim ise yıldan yıla artan bir oranda seyreder. Azami indirim oranı %20 olarak belirlenmiştir.

Trafik Sigortası Şirketleri

Bunlara rağmen hasar durumu meydana gelirse hasar primi uygulanmaktadır. Bu oran ise %500’e dek çıkar. Hasarsızlık oranları ya daha hasarlılık değeri bilgileri gözetim merkezinde kayıt altında tutulur. Sigorta şirketleri poliçeleri düzenleme aşamalarında bu veritabanlarını kontrol ederler. Bir önceki yılın poliçeleri diğer sigorta şirketleri tarafından düzenlense dahi hasarsızlık verileri aynı şekilde kalır. Hasarsızlık indirimleri sigortalı yapılan aracı değil araç sahibini ya da aracı işleten şahsı takip etmektedir. Fakat bu haktan yararlanmak için satılmış olan vasıtanın yerine benzer başka bir aracın iki ay süre içerisinde satın alınması şartıyla verilmektedir.

Trafik Sigortası Primi
Trafik Sigortası Primi

Trafik Sigortası Primi

Araçlara yaptırılan trafik sigortası primi çeşitli sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Bunun nedeni; sigorta şirketlerinin değişik kriterleri olmasıdır. Ödenecek olan prim sürücüye, plaka koduna, araç durumuna, araca ve sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Araç sahipleri zaruri olarak sigortayı yaptırmak zorundadır. Trafik sigortasını ödemediğiniz takdirde aracınız trafikte yakalanırsa; aracınız trafiğe çıkamaz ve trafik polisleri tarafından bağlanır. Aracınızı tekrar almak mümkün değildir.  Ceza ödeyerek aracınızı yeniden trafiğe çıkaramazsınız.

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafik Sigortası Hesaplama aşağıdaki gibi yapılır.

İlk olarak yıl girilir. Ardından oturulan il girilerek aşağıdaki alanlara geçilir. Daha sonra aracın türü girilir. Araç türü içerisinde otomobil ya da kamyon ve traktör gibi çeşitli seçenekler vardır. Onun altında ise gerçek kişi tüzel kişi seçenekleri bulunmaktadır. Burayı da doğru şekilde doldurduktan sonra Hesapla butonuna basıp trafik sigortasına ne kadar ücret ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.