Bankaya Gitmeden Kredi Başvurusu Yapma 2020

Bankaya Gitmeden Kredi Başvurusu Yapma

Normal şartlarda bu işlemleri bankaya giderek başvuru yapmanız gerekiyordu fakat günümüz şartlarında bu işlemleri internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve SMS yoluyla da halledebilirsiniz. İnternet bankacığıyla kredi başvurusu çok basittir. İnternet bankacılığından 30.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapılabilir.

İnternet Bankacılığıyla Kredi Başvurusu

Kredi kullanacak kişinin varsa internet şifresi bu şifre ile internetten mevcut bankaya giriş yapması gerekmektedir. Eğer ki internet bankacılığı şifreniz yoksa şifreyi ATM ya da müşteri temsilcisine arayarak da şifrenizi alabilirsiniz.

İnternet bankacılığı şifresi girdikten sonra kredi işlemlerini tıklayın açılan ekrandan kullanmak istediğiniz kredi miktarını yazın ve ardından vadesini yazın bu işlemleri yaptıktan sonra başvuru yap butonuna basınız. Açılan ekranda krediniz görünecektir ve aylık taksitler ile toplam ödeyeceğinizi rakam net görülecektir. Bu işlemleri yaptıktan sonra devam tuşuna basarak kredinizi kullanabilirsiniz.

Telefon Bankacılığıyla Kredi Kullanımı

Telefon bankacılığından kredi kullanmak için öncelikle kredi kullanacağız bankanın iletişim numarası bilmeniz gerekiyor. Kredi kullanacağınız bankayı telefonunuzdan aradıktan sonra karşınıza telesekreter çıkacaktır. Sekreter size sırayla işlemleri sayacaktır. Bu işlemlerin arasından yapacağınız bankacılık işlemini tuşlamanız gerekir.

Bu işlemlerin arasından kredi kullanım işlemi seçiniz seçtikten sonra size kullanmak istediğiniz miktarı sorulacaktır. Sonrasında kullanmak istediğiniz miktarı tuşlayınız. Tuşladıktan sonra size kaç ay vadeli olduğunu soracaktır. Vade sayısı da aynı şekilde tuşlayın. Bu işlemlerin ardından başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını telefonunuza SMS olarak gönderilecektir.

Bankaya Gitmeden Kredi Başvurusu Yapma
Bankaya Gitmeden Kredi Başvurusu Yapma

SMS Bankacılığıyla Kredi Kullanımı

SMS ile kredi kullanmak için kullanılacak bankanın SMS numarası öğrenilmelidir. Ad soyadı, T.C. kimlik numarası, kullanılacak kredi miktarı, vade sayısı belirtilmelidir ve SMS numarasına gönderilmelidir. Bu işlemler yapıldıktan sonra banka krediyi değerlendirme aşamasına sokacaktır. Kredi sonucu 5 dakika içinde telefonunuza mesaj olarak gelecektir. Kredi sonucunun belli olması bazen birkaç günü bulmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankacılık işlemleri internet yoluyla daha hızlı olmaktadır. O yüzden bankaya gitmeye gerek duymadan sadece internet bankacılığı ile kredi kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığından kredi kullanmak için şifre ve TC kimlik numaranızı olması yeterlidir. Daha sonrasında T.C. kimlik ve şifreniz ile birlikte internet bankacılığından Kredi kullanabilirsiniz.

Sigortası Olmayana Kredi Çıkar Mı?

Geliri olmayana kredi sunan bankaların sayısının oldukça düşük olduğu bilinmelidir. Kişilerin muhakkak sigorta kayıtlarının olması konusunda ısrarcı olan bankaların bu konuda sigortasız çalışan kişilerin durumu hakkında herhangi bir düzenleme yapmadıkları da görülmektedir. Kişilerin kredi başvurularının olumlu yanıtlanması için muhakkak sigorta kayıtlarının olması ve en az 6 ay boyunca da devam eder durumda olması gerekmektedir.

Denizbank sigortasız kredi vermeyen bankalar arasında yer almaktadır. Aynı şekilde Finansbank sigortasız kredi konusunda şartlarının uygun olmadığını kuralları ile dile getiren sistemlerin başında gelmektedir. Sadece özel durumlarda ve eski müşterilerde zaman zaman istisna yapılmakta ve ipotekli ya da kefilli bir biçimde küçük ihtiyaç kredileri tahsil edilebilmektedir. Halkbank sigortasız kredi konusunda daha önce adı geçen iki banka ile aynı prosedürleri benimsemiştir.

Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?

Sigortası olmayana kredi çıkar mı sorusunun yanıtı olumsuz bir biçimde verilmektedir. Kişilerin sigorta alması için mutlaka SSK kaydının bulunması talep edilmektedir. Kredi çekme işlemlerinde ilk olarak talep edilen belgelerin başında gelir belgesi gelmektedir. Gelir belgesi olmayan başvurular geçersiz kılınmaktadır.

Sigortasız kredi çekme imkanı sunulmamasının bir diğer sebebi de geri ödeme konusunda bankanın kendini güvenceye alamamasıdır. Geliri olmayan kişilerin ödemelerini düzenli bir biçimde yapması konusunda da herhangi bir vaat söz konusu olmayacaktır.

İng Bank Sigortasız Kredi

Sigortasız kredi veren bankalar 2020 başlığı altında istisnalar dışında geliri olmayan kişilere kredi vermeyen bankaların başında ING gelmektedir. Kişilerin bu bankadan kredi alabilmesi için muhakkak ya gelir belgesi getirmesi ya da kefil göstermesi talep edilmektedir. Bunların dışında ipotek göstererek de kredi çekilmesi zaman zaman söz konusu olabilmektedir.

Garanti Bankası Sigortasız Kredi

Garanti Bankası sigortasız kredi vermemektedir. Sigortası olmayana kredi çıkar mı sorusunu yönelten kişilerin temelde şu noktalar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir;

  • Kredilerin kişilere sağlanması için muhakkak geri ödeyeceği konusunda teminat alınması gerekmektedir.
  • Ekonominin içerisinde bulunduğu durgunluk sebebi ile kredi alımları sırasında kısıtlayıcı faktörlerin ön plana çıktığı da görülmektedir.
  • Kişilerin kredi puanlarının düşük olması ya da düzenli gelirlerinin olmaması durumunda kredi sağlanması söz konusu değildir.

Bu sebeplerden dolayı geliri düzenli olmayan kişilerin kredi başvuruları olumlu bir biçimde yanıtlanmayacaktır.

Not: Her durumda kredi başvurusu yapmak ve kredi çekebilmek için kredi notunuzun iyi durumda olması gerekir. Daha önceden kullanmış olduğunuz kredi kartı ya da herhangi bir kredi varsa eğer zamanında ödenmiş olması ve çok fazla hacimli olması gerekir. Bankacılık sektöründe buna Findeks denir. Findeks puanınız hakkında bilginiz yoksa ve bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı dikkatle okuyun:

BKZ: Banka Kredi Puanı