Kredi Kartı Limitimi Nasıl Yükseltebilirim? 2020

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Yükseltebilirim?

İnternet alışveriş sitelerinin artışıyla beraber kredi kartları harcamaları iki katına çıkmış durumdadır. Kredi kartı limitimi nasıl yükseltebilirim sorusu herkesi aklında. Hayatımızın hemen hemen her alanında bulunan kredi kartları ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kredi kartları, bankaların müşterilerine ihtiyaçları gereği kullanması için sunduğu bir tür ödeme aracıdır. Kredi kartınızla herhangi bir ödeme yaptığınızda, banka sizin yerinize alışveriş yaptığınız yere borcunuzu öder. Kartlara dahil edilen faiz ücretleri ve komisyonlar kar ettirmektedir. Her müşteriye özel bir kredi kartı limiti bulunmaktadır. Bu limit kişinin kredi notuna, aylık gelirine, ödemelerine ve kart kullanım sıklığına göre değişim göstermektedir. Kart limitinizi arttırmak için bazı yöntemler yer almaktadır.

Son çıkan yasalar doğrultusunda kredi limitlerine çeşitli sınırlamalar getirildi. Belgelenen gelirinizin en fazla dört katı kadar arttırabilme imkanı sunmaktadır. Mesela 2.000,00 TL belgelenebilir aylık geliri bulunan bir vatandaş, diğer bankalar dahil olmakla beraber tüm kredi kartlarının toplamdaki sınırı 8.000,00 TL’yi geçemez. Kanun gereği bu limitin üzerine çıkmak yasal değildir.

Kredi kartı limitini arttırmak için yapılması gereken bazı şeyler şunlardır;

  • İlk yapılması gereken tüm kredi kartlarınızın borçlarını kapatmalısınız.
  • Kredi borcunuz var ise borcunuzu ödemeniz gerekir. Çünkü bankalara bulunan herhangi bir borç sizin aleyhinize etki eder.
  • Tüm borçlarınızın kapatıldığına emin olduktan sonra, kartlarınızı iptal ettiriniz.
  • Ortalama 2-3 ay bekledikten sonra size uygun herhangi bir bankadan kredi kartı için başvuru yapın.

Kredi Kartı Limiti

Kredi notunuz kötü durumda ise yıl sonuna doğru başvurunuzu gerçekleştirin. Çünkü bankaların kredi kartı satma gayeleri bulunmaktadır. Yıl sonuna kadar bu hedefi yetiştiremediklerinden son birkaç ay yüksek toleransla kredi kartı dağıtımı gerçekleştirmektedirler. Size hayır deme olasılıkları oranı düşmektedir.

Bu yöntemi kullanarak nasıl oluyor da yüksek limitli kredi kartı alıyorum diye soracak olursanız, tüm borçlarınızı kapattığınız için ve de kartlarınızı iptal ettirdiğiniz için potansiyel müşteri haline geliyorsunuz. Hatta ve hatta iptal işleminden sonra bankalar tarafından kredi kartı almak ister misiniz sorularına maruz kalma olasılığınız yüksektir. Kısacası borçlarınızı kapattıkça kredi notunuz yükselir.